Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış

  • 13 Mart 2019 Çarşamba


Ahlaksızlığın had safhada olduğu ve ahlakın diplere vurduğu günleri yaşıyoruz. Şimdi kime kızacaksın bilemiyorum. Hırsıza mı yoksa onun hırsızlığa baş vurmasını gerektiren unsurları ortaya koyanlara mı? Bence o sıkıntıları ortaya koyan kimse onlar hırsızdan daha suçlu. İnsanlar aç, açık ve sefil. İnsanlar elinde avucundakilerle yetinemiyor. Okulu biten genç işsiz ve parasız. Peki ne yapacak? Yapacağı tek şey karnını doyurması için ya iş bulmaya çalışacak ya da birilerini ya gasp edecek veya çalıp çırpacak.

Buna benzer olayı aynen yakından tanık olan biriyim. İçim sızladı görünce. İçim olayların bu hale gelmesine sızlamadı. Asıl beni üzen hırsızın savunucusu olan bir avukatın, madem mağdur olmadı şikayete ne gerek vardı diye sözüydü. Yani hırsızın savunucusu görevine savunan kişi ev sahibini bastırmaya çalışıyor. İyi mi?
Duruşma sırasında mahkeme hakiminin bu kişiye söylediği söz beni umutlandırdı. Savunucu avukatın “madem mağdur olmadı neden şikayetçi oldu” sözüne, elbette ki şikayetçi olacak, olmasın mı, kartından parayı kullanmış, ne yapmalıydı sözüyle mağdur kişilerin içini rahatlattığına inanıyorum.
Gençlik yıllarımda okuldan çıktığım sırada arkadaşlarımla caddede yürüyorduk. Öğle tatiline çıkmış olan memurlar da önümüzde şakalaşarak ilerliyorlardı. Kulak misafiri oldum. Karadenizli olan babamın da arkadaşı içlerinden biri adliyenin önünden geçerken bahçesindeki teraziye bakarak altında yazılan yazıyı okuyarak “ ula uşaklar, benim mülküm yoktur da, adaletim olur mi” diyerek, adalet mülkün temelidir sözünü kendi yorumuna göre algılamıştı. Şimdi söz aklıma gelince hırsızı savunan avukatın mülkü olmadığı kanısına vardım. Tabi işin şakası bir yana, hukukta iyi kararlar veren yargıçlar oldukça yavuz hırsızlar ev sahibini bastıramayacaktır.
Hırsızın bu hale gelmesindeki önemli sebepleri her ne kadar bahsetmiş olsam da, yaşam tarzında sıkıntıların baş göstermesi işi daha da körüklediğini görüyoruz. Ekonomik şartlar sonucunda ortaya çıkan sosyal dengesizlikler her geçen gün arayı açtıkça, bu gibi işlerin gelecekte açacağı yaralar daha vahim olacaktır. Önemli olan bu sosyal dengesizliklere bizleri yönetenlerin dur diyebilmesidir.