Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Yaşananların acısı vatandaşa çıkar

  • 31 Ocak 2018 Çarşamba


Suriye’de yaşanan operasyon nedeniyle içimizdeki kemer sıkma politikamızı unuttuk. Daha da daralacak gibi görülüyor. Artık ne demeli bilemiyorum. Yandı gülüm keten helva. Kemerlerdeki delik artık kalmadı. Bundan sonra kemerin dili nereye denk gelirse orada takılı kalacak. Bu demektir ki, önümüzdeki günlerde biraz daha sıkıntılar yaşayacağız. Dar gelirlilere Allah kolaylık versin.

Herkesin bildiği meşhur o torba yasa yeni uygulaması ile vergilendirme konusunda yeni sorumlulukların geldiğini ortaya koydu. Bu yeni KHK’lar sayesinde halkın cebine biraz daha inildi. Vergiler arttı. Ocak ayından itibaren vay halimize vay.
İşin en garip tarafı ise, insanların çılgınlar gibi satın aldığı, elinden hiç düşürmediği cep telefonları ile iletişim konusunda yapılan yeni uygulamalarla yüzünü gösteriyor. Geçenlerde GSM şirketlerinden birinde çalışan bir dostum ile görüştüm. Adeta anlattıklarına göre şaşırdım desem yalan olmaz. Yeni çıkan ve fiyatı adeta dudak uçuklatan bir telefonun bayide sırasının kaç kişi olduğunu söylesem sizin de dudağınız kesin uçuklar. Bu paralar nereden bulunuyor ve bunca paralar verilerek nasıl alınıyor hayret edilecek bir konu. Şirketler, yirmi dört ay taksit ile faturalı hattı olanlara verdiği imkanları kullansalar bile, böyle lüks bir telefon için ayda ödedikleri bedel dar gelirlinin ücretinin neredeyse üçte biri.
Telefonu alıp cebe koymakla iş bitmiyor. Görüşmeler sonrasında ödenen bedelin bir o kadar dahası vergilere gidiyor. Yakında ne olacak diye soranlara cevap oldukça basit. Devlet GSM şirketlerinin yaptığı satışın brüt miktarından % 15’lik bölümünü alacak hanesine geçirecek. Bu demektir ki, vatandaşın cebinden her konuşmasında % 15 gibi bir para daha fazla çıkacak demektir. Yani yüz lira ödeyen biri, yeni yılda telefon görüşmeleri için yüz on beş lira ödeyecek.
Daha bilmediğiniz, bilseniz de anlamadığınız bir çok oranda vatandaştan alınacak vergi oranları var. Maliyeden anlamadığımdan görünce ben şaşırdım. Daha nelerin olduğunu zahmet ederek internetten bulabilirsiniz. Artık bu işlerin tanımı vergi olarak değil, katkı payı olarak yansıyor. Katkı payları ise bakın hangi isimlerden oluşmuş. Daha neler gelecek o da şüpheli bence. Önceden vergi kutsaldır denirdi. Şimdi katkı payı kutsaldır demek daha doğru olacaktır. Hazine payı, evrensel hizmet katkı payı, kurum masraflarına katkı payı bunlardan sadece bir kaçı.
İş sadece şehirde yaşayanları kapsamıyor. Köylü yandı ama tam yandı. Bundan böyle tarlasını istediği gibi süremiyor. Gerekçesi tohum fiyatları ve mazottaki yüksek artış. Zaten tarlasını ekip haşatını kendi isteği gibi, önceden olduğu gibi pazara götürüp satamayacak. Köylü, benim ne anlama geldiğini henüz anlayamadığımı sanırım anlar ve kendisi için çıkarılan yeni torba yasanın ne olduğunu öğrenir. Çünkü torba yasada öyle bir madde var ki, vay anam vay dedirtecek nitelikte. Bu ne demekse, köylerde binalarını yapmaya hak kazananlar, geciktirme durumunda ayvayı resmen yediğinin resmi olarak anlaşılıyor. Haydi bakalım daha neler göreceğiz.