Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Yaşananlar tamamen planlıdır

  • 20 Mayıs 2018 Pazar


Petrol ve petrol ürünleri gün geçmiyor ki, fiyatlar hep ileriye adım atıyor. Sizce sebebi ne olabilir acaba? Hemen konuyu siyasi işleyişe bağlamayın bence. Konunun asıl amacı, Amerika’nın yaptığı ekonomik yaptırımların bir parçası gibi kokusu geliyor. Ne kokusu diye soranlara söylemekte yarar görüyorum. Bu koku, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve onun çevresinde ABD’nin borazancı lığını yapanların ortaya koyduğu sıkıntıların eseri olarak görülüyor.

Ortadoğu projelerinde bir türlü sözünü düşüncelerine çeviremeyen ABD, o bölgede kendi yandaşları ile birliktelik sağlayarak, olayı duygusal hale sokmak isteyişinin bir ürünüdür. Çevremizde bahsi geçen ülkelerin, petrol üretiminde en büyük rezervlere sahip olduğunu artık torunum bile biliyor. Bu güne kadar babalarının malı gibi kullananlar, şimdi de bunu babalarının malına benzeterek, işleri kendi lehlerine çevirme çabasındalar. Güneydoğu Anadolu bölgemize şöyle bir bakalım. Bir zamanlar bu bölgede bulunan az da olsa birkaç kuyumuzun, zarar ediyor düşüncesiyle satılması sonucunda, petrol kuyularımız özelin eline geçmiştir. Her ne kadar da zarar etti dense de, satılmasının ardından kar eden kurum haline dönüştüğü ortaya istatistikler kanalıyla çıkmaktadır. Ne alaka diyeceksiniz.
Bizlerin elinde az da olsa kalmayan kuyularımız, buna bağlı olarak dışa olan bağımlılığımız olduğu müddetçe, petrol ürünleri her zaman artış yapmaya mahkumdur. İşin ucunda menfaat durumları söz konusudur. Nasıl bir menfaat var ortada bakınız. Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de ortaya konulan politikalar, şimdi yaşanan politikaları ortaya koymak için başlangıçtı. Şimdi haklı olarak yaptığımız aşamalar, keşke daha önce yapılmış olsaydı. Şimdi işine gelmeyen bir ABD politikasıyla karşı karşıyayız. O bölgede yapılanları hazmetmeyen, kendisinin müttefikimiz konumunda olduğunu ve ondan vaz geçmeyeceği ölçüsünde, işi kendi yakınındakilerle beraber işi ekonomik yaptırımlarla bağdaştırması konusudur. Peki sorunun asıl muhatapları kim olacaktır? Ortada her şey. Yine vatandaş, her sefer olduğu gibi bu işin ceremesini çekecek ve belindeki kemeri sıkacaktır. Kısa zaman diliminde her geçen gün ortaya çıkan zamlar sonucunda artık bu işin başımıza dert olduğunun gerçek kanıtıdır.