Vegan Mutfak Eğitimleri Başladı


Geçen yıl ilki düzenlenen Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim VegFest’in ikincisi bu yıl 20-23 Nisan tarihlerinde Didim Belediyesi, DİTAB (Didim Turizm Altyapı Birliği), Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Didim ve Kuşa

 Paylaş


Geçen yıl ilki düzenlenen Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim VegFest’in ikincisi bu yıl 20-23 Nisan tarihlerinde Didim Belediyesi, DİTAB (Didim Turizm Altyapı Birliği), Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Didim ve Kuşadası Meslek Yüksek Okulları, vegandiyetisyen.com işbirliğinde Tarihi Apollon Tapınağı’nda gerçekleştirilecek.
Festival gelenekselleşmesine yönelik ilk adımını atan organizasyon için sponsorluk, gönüllülük, stantlar için başvurular devam ediyor.
Standalar müracaat edenlere eğitimlerde Adnan Menderes Üniversitesi tarafından verilmeye başlandı.
ADÜ Didim Meslek Yüksek Okulu tarafından verilen eğitimler sonrası stant açacaklara sertifika da verilecek.
Dün DİTAB toplantı salonunda verilen eğitimlerde ADÜ Didim MYO Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Okan Umut Şimşek, katılımcılara vegan ve vejetaryen mutfağını ve Vegan Felsefesini önce bilgi vererek anlattıktan sonra festival sırasında stantlarda nelerin sunulabileceğini, Veganların özen gösterdiği hazırlanış biçimleri hakkında bilgiler verdi.
Veganların son tahlilde hayvanların tüketilmesi ve hayvansal ürünleri hayatlarından çıkaran bir yaşam biçimi olduğunu söyledi ve festival sırasında stant görevlilerinin hayvansal ürünlerden elde edilmiş giysi bile giymemeleri konusunda hassasiyet göstermelerini istedi.
Daha sonra MYO öğrencileri ile birlikte vegan yiyecek hazırlama sırasındaki teknikleri de anlatan Umut Şimşek, Veganların tüm sebzeler, bitkisel ürünler, baklagiller, mantarlar, hububat ürünleri ve zeytinyağı benzeri bitkisel yağları kullandıklarını bunlar dışından bal dahil hiçbir hayvansal ürün kullanmayacaklarını da özellikle belirtti.
Didim Belediyesinin çeşitli kanallarla duyurusunu yapmaya çalıştığı VegFest artık tüm dünyada yaygınlaşan bir yaşam biçimi haline de geldi. Hayvanların gıda, eşya, giyecek olarak insan yaşamının herhangi bir alanında kullanımını reddeden bir düşünce ve yaşayış biçimi olan veganlık, dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye’de de geçmiş yıllara göre daha bilinir bir hale gelmeye başladı. Örneğin, Amerika’da veganların sayısı üç ay içinde %600 arttı. Öyle ki artık, Türkiye’de İlki Didim’de yapılan festivalin ardından Haziran ayında İstanbul’da Uluslararası katılımlı 0 vegan bir festivalin de hazırlıkları sürdürülüyor.
Alınan bilgilere göre Belediye, DİTAB, ADÜ ve vegandiyetisyen.com paydaşlığında bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalde veganlık, hayvan hakları, sağlık-beslenme, çevre-iklim başlıklarıyla ele alınacak. Sağlık uzmanları, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler, eğitimcilerin katılımıyla gerçekleşecek söyleşi ve sunumlar, mutfak atölyeleri, sergiler, konserler, imza günleri, söyleşiler, rekor denemelerinin yanısıra spor ve nefes aktiviteleri de festival programında yer alıyor. Bunların yanısıra, festival alanındaki stantlarda vegan ürün, kozmetik firmaları, yerel üreticiler 0 vegan ürünlerini sergileme imkanı bulacaklar. Veganlıkla ilgili Sivil Toplum Örgütleri, dernekler, kolektifler, bireysel çalışma yapan kişiler, çalışmalarını sunacaklar.
Didim Belediyesi 200 bin civarında katılımcının beklenen festivalin hedefini, veganlığı insan yaşamının her alanına uyarlamaya yönelik çalışmalarla anlatmak ve herkesi veganlık ortak paydasında birleştirmek olarak açıkladı.


Geçen, y