Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Vatandaş mecbur kullanacak para yok

  • 18 Mart 2018 Pazar


Yerli malı yurdun malı onu herkes kullanmalı. Nerede kaldı yerli malı diyeceksiniz biliyorum. Aslında yerli hiçbir şey kalmadı gibi. 1923 yılında Cumhuriyet’in ilanıyla, hızlı bir şekilde ülkenin kalkınmaya ihtiyacı olduğu zamandı. Henüz teknoloji girmemiş, sanayisi hiç olmayan, sadece tarım ve hayvancılık ile bir yere gelmesi beklenen, yeni savaştan çıkan bir ülke konumundaydı. Kısa zamanda, yapılması gerekenler ve ıslah konularında adım atılarak, tarımsal alanlarda ilerlemeler kaydedilmeye başlandı. Ülkenin tarımsal üretime hızlı bir şekilde geçmesi için yapılan çalışmalar sonucunda, dünyanın tahıl deposu haline gelmiştir.

Anadolu topraklarına göz dikenler, babalarının hayrına buraları zapt etmeye gelmedikleri ortadadır. Onun içindir ki, ülkemizin, kurtuluş savaşıyla elde ettiği kazanımlarını, şimdi yabancıdan alınan tarımsal ürünlerle sağlıyor. İçine insan eksen büyür denilen verimli toprakları bulunan ülkemizde, eskiden olduğu gibi tarımsal ürünleri üretemiyoruz.
Hayvanların yiyeceği yonca bile yurt dışından getiriliyor artık. Gerisini siz düşünün. Çiftçi, artık zor şartlarda üretim olduğundan, buna göğüs germektense, şehirlere göç etmeyi daha uygun buluyor. Eskinin köy kent projesi, şimdi kent köy projesi oldu çıktı. Şehirlerde işsizlik had safhalara ulaştı. Tarım yok, hayvancılık yok, üreticiye destek yok, sonuç ortada.
Terli malı yurdun malı sloganını unutmayan biri olarak, geçenlerde eşimle alışverişe gittik. Eşim şaşkınlıkla bana seslendi. Bak ne güzel, kendi ürünümüz var burada. Pirinç paketini elimize aldık. Neredeyse sarılıp öpeceğiz. Bir de ucuz. Eskiyi hatırladık. Aldık hem de iki paket. Üzerinde TMO yazılı yani Toprak Mahsulleri Ofisi amblemi var. Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhuriyet kurulduktan sonra, Atatürk’ün emriyle kurulan bir kurumdur. Paketin üzerinde tadı bol yazıyor. Baldo pirinç, tavsiye edilen perakende satış fiyatı 5.15 tl/kg. yazıyor. Merak ettim arkasını evde çevirerek baktım. Pirinç Uruguay menşeli. Peki yurt dışından getiren ise eskinin Kazan’ı , şimdinin Kahraman Kazan’ında kurulu bir firma. Ne diyelim haydi hayırlısı. İsmini vermeyeceğim reklama giriyor. Anlayana saz.