Musa Dinç

Tüm Yazıları


Van Sağlık Koleji Mezunları Gümüldür ’de buluştu

  • 18 Eylül 2018 SalıMusa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Eğitimci, Yazar

Van Sağlık Koleji, sağlık memuru yetiştiren Türkiye’nin nadide okullarından birisiydi. Köy Enstitüleri; Türkiye için ne kadar önem arz ediyorsa, Van Sağlık Koleji de, aynı o değerde bir ekoldü.
1977 yılında Diyarbakır Öğretmen Lisesi 2. sınıfta iken, bu okuldan tasdiknamemi alıp, sağlık koleji sınavlarına girmiştim. Van Sağlık Koleji’ni kazandığımda çok mutlu olmuştum. Okula kayıt serüvenimiz Okul Müdürü Sayın Mustafa Sürücü ile olmuştu. İkinci sınıfta iken üst sınıftaki abilerimizin isteğiyle ilk boykotla tanışmıştık. Üçüncü sınıfta iken Milliyetçi Cephe Hükümeti / Sağlık Bakanı Münif İslamoğlu zamanında okulumuz hiç hak etmediği halde kapatıldı. Hababam Sınıfı filmlerini aratmayacak denli, ayrılık / veda acıklı sahneler yaşatıldı bizlere. Dört ay sonra TRT 2 kanalı haber bülteninde: ‘Kapatılan Van sağlık Koleji’nin Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’ne nakledildiği, falan – filan tarihleri arasında öğrencilerin okula giderek kayıt yenileme yapmaları ‘vurgulanıyordu. Habere sevinmiştik, zira haberi temkinli ve kaygıyla karşıladık. Kayıt yenilemesi için Konya’ya geldik. Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nin öğrencileri olmuştuk bu sefer. Okulda on gün gibi bir süre kaldık. Kutuplaşmalar hız kesmiyordu. Diş bilemeler, hasıma ne tutum ve davranışlar, okulda huzur ve can güvenliği ortamı maalesef yoktu. Üst sınıftaki abilerimizin aldığı kararla okulu terk ettik. Çok zor günler yaşadık. Otobüslerle Konya Emniyet Müdürlüğüne getirtilip; hepimizin ifadesi alındı. ‘ Kendi gönül rızamla okulu bırakıyorum,” diye bir yazı hazırlatılıp, biz öğrencilere imzalatıldı. Okulu bırakmamız o kadar bizleri üzdü ki, o duyguları ne kadar anlatsam azdır; ancak yaşayan bilir. Okulun yarısından fazlası okulu terk etti. Üçte ikisi okulu bıraktı, üçte biri devam etti. Dayatma ve sıkıntıları göze alamayanlar okulu bıraktı ve devamsızlıktan sınıfta kaldı. Okulun Disiplin Kurulu tarafından cezalandırılan öğrenci arkadaşlarımızın; kimi bir yıl okuldan uzaklaştırma cezası aldı, kimi okuldan atıldı; kimileri de bir daha hiç okula dönmedi.
12 Eylül 1980 darbesiyle tekrar okula gittik, ama bir yıl kayıpla. 1. ve 2. sınıf ve 3. sınıf 1. sömestriye kadar Van Sağlık Koleji’nde, 3. ve 4. sınıfı Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nde okudum. Her şeye rağmen okulu üstün başarıyla bitirip mezun oldum. Meslek dersleri öğretmenlerimin hepsini çok sevdim. Kültür dersleri öğretmenlerimin çoğunu da sevmiştim. Öğretmenlerimle hiçbir sorunum olmadı. Öğrenci arkadaşlarımla da bir sorunum olmadı, ama beni kendine sorun edinen birkaç cins öğrenci arkadaşlarım ne yazık ki oldu.
*
Van Sağlık Koleji 1975 mezunlarından Sayın Osman Mermer ağabey ile birkaç arkadaşının Facebook üzerinden Van Sağlık Koleji mezunları ile ilgili bir grup kurması ve zaman içerisinde yaygınlaşması, mezun arkadaşların birbirleriyle iletişime geçmesi, her ne kadar Osman Mermer ağabey için sancılı ve zor geçmiş ise de; bu başarının ve birlikteliğin mimarı olmuştur. Her yıl çoğunluğun almış olduğu bir kararla Anadolu’muzun güzide bir köşesinde buluşmalar gerçekleşmektedir.
Van Sağlık Koleji Mezunları ile buluşmam Alanya ile oldu. Alanya buluşmasını VSK’lı İsa Özcan ağabey organize etmişti.
Geçen yıl Osman Mermer ağabey Kuşadası buluşmasını organize etmişti. Yüksek lisans finallerimden dolayı katılamamıştım. Bir yıl da Bolu buluşmasını VSK’lı Elfaz Temiz ağabey üstlenmişti. İşimden dolayı gidememiştim.
Gelelim Gümüldür buluşmasına…
Van Sağlık Koleji mezunlarının 14-17 Eylül 2018 / Gümüldür buluşması bir yıl önceden programa alınmıştı. Canla başla uğraşıp didinen VSK’lı Metin Alkan abimiz, çok stresler yaşadı. Gümüldür Cactus Yalı Otel de mezunlarla birlikte aile bireyleriyle beraber toplamda 320 kişi gibi çok büyük bir katılım sağlandı. 1967 yılı mezunundan 1983 yılına kadar olan mezunlar bir araya gelip buluştu. Türkiye’nin birçok ilinden hatta yurt dışında yaşayan VSK’lı ağabeyler buluşmaya iştirak ettiler.
Hasret ve özlemler giderilmeye çalışıldı, okul anıları yeniden canlandı. Üst mezun abiler ile alt mezun kardeşler arasında bir köprü bağı kuruldu. Çok güzel dostluklar sağlandı ve pekişti.
Van Sağlık Koleji mezunlarından Yazar, Şair Musa Dinç, Yazar Eyüp Yavuz, Yazar Kadir Dağhan, Yazar, Şair Orhan Kocadağ, Yazar Aslan Torun; otelin bahçesinde mini bir imza günü ve söyleşi gerçekleştirdiler. Yeni çıkan kitaplarını imzaladılar.
Gümüldür buluşmasında okulun kapandığı dönemde okul müdürü olan ve aynı zamanda kendi de Van Sağlık Koleji mezunu olan Sayın Cumali Gündüz ‘ün olması da Gümüldür buluşmasına çok büyük renk kattı. Yine aynı zamanda Van Sağlık Koleji müdür yardımcısı, Emekli Sağlık Eğitimi Genel Müdürü olan Dr. Mehmet Özden ve eşi Meral Özden Hanımefendi de Gümüldür gezimizi onurlandıran konuklardan oldular.
VSK’lı Elfaz Temiz ağabeyin sunuculuğu üstlendiği cumartesi gecesinde yıl yıl mezun olanlar, sahneye takdim edildi. Müzik, eğlence ve çiftlerin dansı, ayrıca halay ve horonla eğlence doruğa ulaştı. Sınıf arkadaşım İsmail Altındal bağlaması ve türküleriyle geceye renk kattı.
Van Sağlık Koleji; sağlık memuru yetiştirmekle yetinmedi. Temeller çok sağlam atıldı ve çok kıymetli değerler yetişti buradan. Profesörler, doçentler, doktorlar, avukatlar, hâkimler, savcılar, daire başkanları, genel müdürler, okul müdürleri, belediye başkanları, yazarlar, şairler, noterler, cerrahlar, şube müdürleri, akademisyenler, öğretmenler ve daha daha nice cevherler…
*
Sağlık Memurudur
Görevi saymakla bitmez, toplum sağlığını çok önemser.
O hastalıklardan koruyan bir melektir ve güvenle gülümser,
Elinde çantasıyla dağ, bayır, köy, mezra yorulmak nedir bilmez;
Sağlık Ocağı’nın jokeridir; şifacısı, aşı kampanyalarında hep başı çeker.
*
Dipnot: Bu köşe yazımı kaleme aldığım zaman Van Sağlık Koleji eski müdür yardımcısı ve aynı zamanda Emekli Sağlık Eğitimi Genel Müdürü Dr. Mehmet Özden hocam aradı.
“ Bir daha Asla / mizah öykü seçki kitabımı bir çırpıda okuduğunu ve çok beğendiğini “ dile getirdi.
Öykülerimden kısa alıntılar yaparak, ha bire birlikte gülüştük.
Hocalarımı, mezun ağabeylerimi ve sınıf arkadaşlarımı güldürtüp, neşelendirmişsem ne mutlu bana.
Gümüldür organizasyonunu sağlayan VSK’lı Osman Mermer ile Metin Alkan ağabeylerime teşekkürlerimle…
***