Ünsal Yalçınkaya

Tüm Yazıları


Vah, vah, ne hale getirdi!..

  • 08 Haziran 2018 Cuma


Vah,vah,ne hale geldi şu yarım asırdan fazla ömrü olan MHP.
Kim bunun sorumlusu,
Uçağa binmeyen Bahçeli mi,
Yoksa birinin tabiri ile şu Meral mi?
1960 ihtilal’i ile Siyasi hayat bulan ülkücü,Milliyetçi ve hatta bir ara IRKÇILIĞI tartışılan,Kafatasçı diye de hitap edilen Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi adıyla, sonra da 60 ihtilal inin albayı Alpaslan TÜRKEŞ tarafından adı Milliyetçi Harekat Partisi adıyla yeni siyasi hayatına başlamış,1965 seçimlerinde % 2,2 oy alarak Adana’dan tek vekil Alpaslan TÜRKEŞ’LE siyasi hayata aktif olarak katılmıştır.
6 Haziran 1997 yılında Genel Başkan Alpaslan TÜRKEŞ’in vefatı ile boşalan koltuk Devlet BAHÇELİ tarafından doldurulmuştur.
MHP, 1999 Türkiye genel Seçimleri’nde % 17.98 oy alarak patlama yarattı. MHP, en çok oy alan ikinci ve 129 milletvekili çıkaran bir parti oldu. DSP-ANAP-MHP koalisyonunu kuruldu. MHP, biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 12 bakanlık aldı. MHP iktidar partisi iken Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin aldığı Yanlış Erken Genel seçim kararı ile 3 Kasım’da erken seçime gidildi. 2002 Türkiye genel seçimleri MHP için hüsran oldu. %8.3'e düşen MHP parlamentoya giremedi. 2007 Türkiye genel Seçimleri’nde MHP .29 oy aldı. 71 milletvekili ile mecliste grubunu kurdu. Yerel seçimlerde ise MHP, biri büyükşehir olmak üzere 10 ilin belediye başkanlığını aldı. Toplamda da 490 belediye başkanlığı kazandı. 2011 Türkiye genel Seçimleri’nde ,27 oy alarak ve mecliste 53 milletvekilliği kazanarak meclise girdi. MHP, Haziran 2015 Türkiye genel Seçimleri’nde ,29 oy aldı. 80 milletvekilliği kazandı. TBMM’de yeniden grubunu kurdu Ancak Hükümete girmeme kararı ve yanlış hesaplar sonucu yine Bahçelinin kendisinin aldığı yanlış 1 Kasım Erken Seçim kararı.1 Kasım 2015 Türkiye genel Seçimleri’nde bir hüsran daha yaşayarak .94 oy aldı. Ancak 40 milletvekili çıkararak meclise girebildi.
İşte ne olduysa oldu bundan sonra oldu,
Tabandaki hareketlenme, Sinan OGAN’ın kurultay istekleri tam anlamıyla Bahçeli Yönetimi partiye hakim olma çabalarına diklenen Milletvekillerine Meral AKŞENER,Ümit ÖZDAĞLAR, Koray AYDIN’ ın genel kurultay istemleri AKP desteği ve yargı kararları ile iptal edilmesi.
Sonuçta yine MHP lideri Bahçelinin yine kendisinin çıkışı ile AKP yandaşlığı ve sonuçta 16 Nisan Referandumu gerçekleşti.
16 Nisanda gerçekleştirilen son yargı hareketi ile kazanılan referandum da ortaya çıktı ki MHP artık AKP’nin kuyruğuna takılmış oldu.
Bahçeli sayın Cumhurbaşkanı yardımcısı gibi hareket ederek MHP’yi bu günlere getirdi.
Meral AKŞENER ve Muhalif MHP vekillerinin oluşturduğu yeni parti girişimi Milliyetçi muhafazakar tabanda yer buldu ve İYİ partinin güç olmaya başladığını gören AKP, MHP genel başkanı Bahçeli eliyle yine bir erken seçim kararı ve sonuçta AKP’nin kararı ile 24 Haziran süreci.
Sokaktaki çocuğun bile bildiği AKMHP ittifakı sonuç verdi,
İYİ partinin seçime girmesini engellemeye çalışmasının işareti 24 Haziran olarak AKP’nin kararı,
Sonuçta Yanlış hesap Bağdat’ dan döndü ve YSK Cumartesi değil de Pazartesi verilen karar ile engelleme başarılı olamadı.
Kurdukları Cumhur ittifakı da yine MHP’yi kurtaramayacak,
Kanun hilelerini iyi bilen ve kendilerine göre yasa çıkartan,Torba yasalarla eklemeler ile çıkar sağlayan AKP sırtındaki MHP’yi nasıl ekarte edebiliriz’ in peşinde.
Seçim hilesi olarak koydukları ve MHP’yi Meclise sokma planı olan Cumhur İttifak içinde hileye bakın.
Bu oyun MHP’nin baraj altında kalmasını da kurtarmayabilir.
İşte bu noktada BAHÇELİ ittifak içinde boğulmuş ve AKP de Bahçeliden kurtulmuş olacaktır.
Nasıl mı?
AKP seçmeni Milletvekili seçimlerinde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde KENDİ PARTİLERİNE OY KULLANACAK ,ittifakın aldığı oy düşük olacak ve MHP yani Bahçeli faydalanamayacaktır.
AKP’li vekiller SAHADA bu çalışmayı yürütmekte, Bahçelinin öfkesi de bundan.
Ne yaparsa yapsın Bahçeli kendi kuyusunu kendisi kazmış durumda,
Mecliste gurup kuramayabilir,
AKP’nin şemsiyesi altında kalmak zorunda olabilir.
Etme bulma dünyası.
MHP nerelerden nerelere getirilmiş durumda,
Sorumlusu mu?
Elbet DEVLET BAHÇELİ ve Kadrosu ve de yanlış çıkışlarıdır.
Kime hizmet eder,
Milliyetçi Muhafazakar taban bu seçimde bunu çok iyi değerlendirecektir…