Şimşek Acar

Tüm Yazıları


Vaadler ,vaadler ve adaylar……….

  • 23 Ekim 2018 Salı


YEREL SEÇİMLER daha yaklaşık altı ay uzakta ama adaylar sokak afişlerinde. Aday çokluğu yeni billboardlara ihtiyaç var yetmiyor. Bunun yanı sıra Didim ne istiyor adaylar ne vaat ediyor .görünen o ki yine hüsran yine hüsran.
Gazeteci arkadaşım Ergun Korkmaz’ın deyimiyle Didim deki mahalleleri bilmeyen adaylar bile var aralarında. Genel görüntüde ABD varı adayların bolluğu. ABD adaylar genelde büyük sermayenin adamları Konu Didim se büyük müteahhitlerin adamları ağırlıklı. İmar rantiyesinin çarkların yağlayacak yağcılar aday sırasında. Klasik CHP bürokratlarının sevdiği dumanlı hava. Hatta aday adayının bi milletvekiline beş yüz bin lira verdiği bile söylendiğine göre rant beklentileri bayağı yüksek olmalı.
Didim ne bekliyor. Bunu araştırıp buna uygun projesi olan şimdilik yok görünen o. Bir de diğer partilerde sanki seçimden haberi yok. Didim turizm de bir altın madeni ama imar mezarlığına çevrildi. Yeni adayların çoğu da bu mezarlığı büyütmek için aday.

Didim in ihtiyacı öncelikle sahil yağasından kurtarılması. Bir dönüşüm kampanyası ile otuzdan fazla koyu olan Didim acilen bu koyları turizme kazandırmak için bir proje hazırlanmalı. Doğanın verdiği nimetlerle açısında çok zengin olmasına rağmen akıl fakirlerinin elinden kurtarılmalı Didim. Boş afaki konuşmuyorum taş burun ile mavi şehir arasındaki bölge Çeşme Alaçatı ya rakip olacak özelliklere sahip. Sörf ,yelken , kayt gibi güncel popülistesin değerlendirilmesi için ideal özelliklere sahip. Fener bölgesi doğa yürüyüşleri balıkçı barınakları doğal imkan işlenerek küçük bir balık gölü ve balık lokantaları balık mezatı ile on iki ay turizme hizmet alanı olarak değerlendirilmesi gündemde olmalı.Parlementerler ile imabat sitesi arası gençlerin eğleneceği disko barlara sokağı gibi değerlendirilip Altınkum un içende bulunduğu arabesklikten kurtarılarak nezih bir gezi ve dinlenme alanına çevrilmesi , Altınkum sahilindeki devlet ve vatandaşın kıyı işgaline son verilip Ak büke kadar olan alan plaj bisiklet yaya parkurları mini golf sahaları çim futbol sahalar ve tesisleri ile yaz kış Türkiyenin turizm markası olması sağlana bilir. Yıllardır atıl duran panayır adası be kaşık ada bungalov oteller ile lüks Restoranlarla turizime ve ülkeye bira kazanç kapısı halinde değerlendirilmesi için çalışılmalı.
Şimdi bunlar projelendirilip hayata geçerse ne olur başta Didim bir dünya markası olur. İstihdam açısından en az beş bin kişilik imkan oluşur. Didim esnafı kazanır güçlenir ve zamanla yatırımcı olur .Didim deki emekli bürokrat sanatkar canlanır ilçeye katkı sunar.Daha da ilerisi Didim de yapılacak bir solunum yolları hastanesi Didime dünyanın bakışını değiştirir. Dünyada insan solunumu için en ideal hava karışımına sahip olan Didim bundan sadece kandisinin haberi yok.Almanı İngilizi biliyorda bizimkiler inşaat tozundan bunu anlamıyorlar.
Yıllardır belediye seçimlerini kazanmak için her evden bir kişi işe al kafası artık değişmeli. Bu kafa Didim i Türkiyenin en borçlu ilçesi yaptı. Yatırımlardan değil avanta maaş dağıtmakta battı .
Yarın seçimi kazanacak başkanın tüm malvarlığına devlet bu borçlardan dolayı haciz koyacak . Çoğunuz bunu bilmez. Mevcut ve geçmiş başkanların hepsinin mal varlığı (tabii üstüne kayıtlı varsa ) hacizli. O halde bu aday bolluğu sizce Didim aşkından mı ?. Didim i çok sevdiklerinden mi ? Düşündürücü bir konu tabi aklını bir ideolojide ipotek etmeyenler için.
Didim e gelecek başkan BENCE ÖNCELİKLE imara büyük bir kısıtlama ve düzen getireceğini deklare etmeli. Kontrollü büyümenin sağlanacağını vaat etmeli . Dikey değil yatay yapılaşma ve bahçeli otoparklı planlara onay vermeli. Didimin yüreğine saplanmış bir bışak gibi duran ikiz kuleler bürokrasi ve yönetimin acizliğine simge olarak artık orada duracak. Mahkeme kararına rağmen (hukukun üstünlüğünü dillerden düşürmeyen bir zihniyet ) içi savsaklayarak zamana yayarak mevcut imar affı ile o ucubenin o utancın sahibi olarak anılacak kim önceki ve şimdiki.
Temennim o ki biraz Didimi ve ülkesinin geleceğini düşünebilen bir aday kazansın .Hem Didim hem ülke kazanmış olacak. Yoksa kaybeden kulübünde dertten sigara tüttüren Didimlilerin oturduğu kahvehane sayısı artacak. Görünen de bu .Hayırlısı diyelim ama hayırlısı için inanmak , iman gerek. Saygılarımla inşallah okuyan olurda bu adam ne diyor diye soranlar olur temennisi ile….