Şimşek Acar

Tüm Yazıları


Utanç verici

  • 18 Eylül 2018 Salı


Umut hastanın tek tutunduğu daldır . Bir gün iyi olacağını hayal ederek yaşamaya çalışır. Bizde öyle bir gün Didim yaşanılacak bir kent olur bizde hastamız iyi oldu artık gelin hayatı paylaşalım diye eşe dosta çağrılar atmanın hayaliyle yaşadık. Hasta hasta bunca yıl.

Kent olmak ana caddeleri çiçeklerle donatıp ara sokakları toza toprağa terk etmekle olmuyor. Yollardan büyük kaldırımlar yapıp onları işportaya esnafın işgaline terk etmekle olmuyor. Şehrin içini ücretsiz otoparklı süper marketlerle doldurup çarşılarda alışverişe duranlardan park parasına haramilik yapmakla da olmuyor , plansız hesapası yollar yapıp sonra ortalarına plastik engeller dikmekle de olmuyor. Sahi yeri gelmişken bu plastik engelleri kimden alıyorsunuz ki neredeyse her ay yenilemek zorundasınız. Tek rutin çalışma bu bunu açıklamak ister misiniz şeffaflık babında , yoksa kurcalamayalım mı.
Yıllarca kent ulaşımı diye dilimizde tüy bitti neyse ona büyükşehir el attı gel gelelim binmek için prosedürü aşamadığımız dan yeteri kadar faydalanamıyoruz ama 65 yaş üstü bedava olunca ihtiyarlar servisinden öte işlevi de yok. Ne ögrebciye ne çalışana sağladığı bir fayda da yok.Binmek için bilet yada kent kart gibi kontürlü ,kontürü yükleme alanları çoklu olan bir sistem hizmetin anlamının tamamlar diye düşünüyorum.Bu hizmetle ilgili yeterli bilgilendirmede yok insanlar bir birine sorarak öğrenmeye çalışıyor.
Hazine arazileri soygunu , imar soygunu tam gaz devam. Hükümette son yasayla hırsıza soysuza iyi kıyak geçti.Ama asıl en büyük talan adı arı kovanına çıkmış 75. Sanayi .115 dönüm zamanın beldiyesinin planlı sitesi ,Zamanın devam edip günümüze gelen belediye yönetinlerin ya sus payı ya avanta yada arı kovanına elini sokmaktan korkanların sayesinde 400 dönümün üzerinde yola sıfırdan başlayan bir talanla iç edildi. Hem de filmlere konu sahtekarlık senaryosuyla. Önceleri belediye elektrik satarken bağış adı altında paralarla yer çevirttirip göz yumarak , sonraları önce dernek sonra kooperatif olarak elektrik satan yönetim adı olmayan paralarla yer dağıttı.Halada dağıtıma devam siz paradan haber verin.İşin ilginç yanı ne belediyenin ne de kooperatifin bu hazine arazisinde yasal hakkı var. Tam bir Kemal Sunal senaryosu.Yönetime giren dükkanı büyüttü yer çevirdi yani malı götüren devletin gözüne baka baka milleti soydu. Bu soygunda en başta Didim belediyesi baş sorumlu sonrası uydurma kooperatif. Aydem de bu işte taşeron oldu.Yer çevirene kimse karışmıyor ama iş elektriğe gelince önce kooperatife uğruyor gereken haracı veriyorsunuz oradan aldığınız kaz yolundu belgesiyle de Aydeme gidip elektriğinizi alıyorsunuz. Su ise yok Aski vermiyor ama kaçak bağlamak serbest .Yıllardır %80 kaçak olarak su kullanıyor kimin umurunda Didimli nasılsa 8 tl de ödüyor bedeli.
Kaldırımlar yapılıyor yayalar yoldan yürüyor ya park yeri yok arabalar işgal etmiş yada esnafın teşhir alanı iş alanı .Yüzlerce zabıta Pazar yerinde çizgiyi beş santim geçti diye pazarcı garibana fahiş cezalar keserken işgal edilmiş kaldırımlarda misafir zabıta rolünde ıslık çalarak geziyor.
Yerel seçimler yaklaşıyor bırakın şu saçma particiliği kim adam gibi yumruğunu masaya vuracak öyle arı kovanından korkmayacak vizyonu bilgi birikimi olan , mütahit yalakası olmayan düzgün bir aday koyarsa onu seçmek erdemini gösterip bu hasta Didimi kurtaralım.
Yazık bizler burada yaşarken çocuklarımız başka yerlerde yaşamanın hayalini kuruyor. Bence çok utanç verici bir durum..