İlter Gözkaya Holzhey

Tüm Yazıları


U M U D U N Y O L U

  • 11 Mayıs 2018 Cuma


Berlinli Ali Kemal Aksoy’un şiir kitabının başlığı böyle. Umudun yolu emeğe saygıya, özgürlüğe, halkların iradesine, dayanışmaya, duygu ve düşünce zenginliğine, duyarlığa ve sorgulamaya gider.
Şair, körü körüne itaat yerine başkaldırıyı seçmekle ölümün karşısında, yaşamın yanınde olup hayalin gerçek olmasına destek olur.

Şair, kocaman bir elma ağacını bir küçük elma çekirdeğine sokabilme ustalığını gösteren insandır. Orhon Murat Arıburnu

Ali Kemal’i Berlin-Brandenburg Türk Veliler Birliği kurucuları arasında yer almasıyla ve ADD, CHP Birliği gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalarıyla tanıdım. Yaşamı ile özdeşleştirdiği şair tutumuna, ipek yumuşaklığında zarif davranışına Dr. Ertekin Özcan’ın düzenlediği Müzikli Şiir Okuma Akşamları etkinliklerinde katılımında tanıklık ettim.
Önce şiir vardı, sonra müzik gelişti. Ezbere bildiğimiz, birlikte söylediğimiz şarkı, türkü ve marşların metinlerini yazan bir şairin emeğiyle dilimize, gönlümüze ulaşmıştır. Çoğumuz çıkış noktasını, çoğu zaman kimin yazdığını merak etmeyi ihmal ederiz.
Ali Kemal şiirlerinde gerçek yaşamı işliyor, hem Berlin’de, hem Türkiye’de gezdiriyor okuru. Burada bulduğu güzellikleri oraya götürmek, oradakileri buraya getirmeyi arzu ediyor. Bazan bu gerçek olamayınca hüzüne dönüşüyor. Böylece hüzünü şiirlerinde ayrılık duygusuyla harmanlıyor, hasrete karşı ilacı dostlukta, arkadaşta ve elbette şiirlerinde buluyor. Sekseniki sayfalık kitabı sekseniki şiir sığdırmış. Dünya’da en çok okunan, çeşitli dillere çevrilen Antoine de Saint-Exupery’nin Küçük Prens kitabı seksen sayfadır.
Şiirlerine yabancılık çekmeden aşina bir atmosfer içinde girdim. Bunu kendisine özgü sözcük tutumu ile, görsellik duygusal üretimini iç içe yedirerek başarmış. Dikkatle çevresinde yaşayan insanları gözlemleriyle edindiği hikâyeleri kâğıda dökmüş. Her şiirin son dörtlüğü aydınlığa, umuda yol gösteriyor.
-2-

Berlinli Türkçe yazan şairler, benim şiiri sevdiğimi bilirler, etkinliklerde mutlaka davetiye alırım. Şiir sevgimi derinleştiren Didim-Akköy kütüphanesi kurucusu Güven Pamukçu olmuştur. Yanız Türkiye’de değil, Dünya’da tek olan Köy Edebiyat Dergisiyle Didim tarihine damga vurduğunu hatırlatmadan, şiir hakkında yazı yazamam.

Denizden gelen ılık rüzgâr, Apollo Tapınağı karşısında ay ve yıldızların altında, limon kukusuyla yapılan görkemli şiir ve edebiyat akşamları şiiri sevdirir elbette. Doğayla içiçe Ege’yi yaşama arzusuyla Dünya’nın tanınmış şair ve edebiyatçıları Didim’de köy havası yaşamaya geliyordu.
Sahi, Ali Kemal Yaz şiir akşamını Berlin’de açık havada güzel bir doğa manzarasında yapılmasını tavsiye etsen iyi olur.
Şair, 1960 yılında Erzincan-Çayırlı’da iyi ki doğmuş, iyi ki kendisini tanımak nasip oldu. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da okuyor. Almanya’ya 1980 yılında geliyor. Gelir gelmez şiir yazmaya başlıyor, ilk kitabı Yaşamak Bu İse. Arşivini taramaya devam ederse, daha arkası geleceğe benzer.
Yumuşak, zarif davranışın arkasında çelik gibi güçlü tutan, azmini gerçekleştirmeye çalışan karakterine yerleşmiş, dürüstlüğünden taviz vermemesi şiirlerine yansıyor.
Tadımlık iki şiirini alıyorum, birincisi yaklaşan 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı anlatıyor. Dünya’da çocuklarına bayram hediye edilen bir tek ülkedir Türkiye.
-3-

İkinci şiiri annesi vefat ettiği için seçtim, arkasında böyle bir evlâd yetiştiren anne ölümsüzdür. Arkasında eser bırakan insan ruhunun yaşamaya devam edeceğine inanıyorum.


Ali Kemal Aksoy‘a başarılarının devamını, sağlıklı, okumaya ve yazmaya vakti olacağı emekli yılları diliyorum.

Hoşça kalın!