Türk Kadını Ata'sına layık olmaya çalışıyor


Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener 1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümünde bir basın bildirisi yayınlayarak: “Türk kadınına dünyanın pek çok ülkesinden daha

 Paylaş


Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener 1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümünde bir basın bildirisi yayınlayarak: “Türk kadınına dünyanın pek çok ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkını veren, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyor, aziz hatırası önünde minnetle eğiliyorum” dedi.
Şener açıklamasında; “Ata'sına layık olabilmek için canla başla çalışan Türk Kadınları, onun kendisi için çizdiği bu aydınlık yolda, aynı kararlılıkla ve azimle yürümektedir. Türk kadını başbakan olmuş, partisine genel başkan olmuş, bakan olmuş, milletvekili olmuş, vali ve belediye başkanı olmuş, pek çok kurumun müdürü olmuş, tıpkı Aydın Gazeteciler Cemiyeti'nde olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarında yönetici olmuştur.


Bugün ülkemizin nüfusunun yüzde 50.2 'si erkek, yüzde 49.8' i kadındır. Unutulmamalıdır ki; kadını bu görevlere layık görenlerin yarısı da; vatanımızı omuz omuza birlikte savaşarak düşmandan kurtardığımız ve beraber yeni baştan birlikte kurduğumuz Türk erkekleridir. Onlar, Ata'sının mesajını almış, onun çizdiği yolda tıpkı onun gibi Türk kadınını yüceltmeyi bilmiştir. Omuz omuza yazdığımız bu varoluş destanımız, gelecek kuşaklara bırakacağımız en büyük mirasımız olacaktır.
Kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın geleceğin anne adayları olduğundan hareketle en iyi eğitimi almaları şarttır. Ülkemizde her alanda daha fazla söz sahibi olmaları, yükü dengeli ve eşit paylaşmanın yoludur. Her alanda kadınlarımız ve kız çocuklarımız yüreklendirilmeli, en çağdaş bilimlerle donatılmalıdır. Gelişmişliğin ve medeniyetin gereği budur.
Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin yıldönümünü kutluyor, kadınların siyasette, bilimde ve yaşamın her alanındaki etkin karar verme alanlarında hak ettikleri yerlere geleceklerine yürekten inanıyorum.” Görüşünü paylaştı.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener bildirisinin son bölümünde ; “ Bugün bir Türk kadını olarak, Aydın'ın en saygın ve etkin sivil toplum kuruluşlarından Aydın Gazeteciler Cemiyeti'nin kadın başkanı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu üyesi ve de TGF Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı olmamı, başta Büyük önderimiz Atatürk'e ve onun yolundan yürüyen, erkeğiyle, kadınıyla tüm çağdaş gazeteci meslektaşlarıma borçlu olduğumu çok iyi biliyorum.Minnet ve Saygılarımı sunuyorum” dedi.