reklam alanı

Turizmciler pandemi sürecini değerlendirdi


Didimli Turizmciler, Didim Turizm Derneği tarafından düzenlenen toplantıda İlçe Kaymakamı Halil Avşar, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doçent Doktor Mehmet Umut Tuncer ve İlçe Sağlık Müdürü Oben Döndü tarafı

 Paylaş


Didimli Turizmciler, Didim Turizm Derneği tarafından düzenlenen toplantıda İlçe Kaymakamı Halil Avşar, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doçent Doktor Mehmet Umut Tuncer ve İlçe Sağlık Müdürü Oben Döndü tarafından bilgilendirildi.

Didim Turizm Derneğinde gerçekleşen toplantıda pandemi sürecinde turizm değerlendirmesi gerçekleştirildi.
Toplantıya Didim’de bulunan otel ve acente işletmecilerini bilgilendiren Aydın İl Kültür Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde kurallara uyulması gerektiğini hatırlatarak, “Yaşadığını sıkıntıları sizlerden dinleyerek çözüm üretmek istiyoruz.” dedi.
Sağlık kuruluşu ile anlaşmalı çalışılmalı
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doçent Doktor Mehmet Umut Tuncer, toplantıya katılan turizmcilere; Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde, ikamet adresi yurtdışında olan misafirlerin talebe bağlı olarak COVİD-19 testi yaptırabilmelerinin, numune almak için eğitim almış sağlık personeli ile sağlanması veya numune almak için yetkin bir sağlık kuruluşu ile anlaşmalı olarak hizmet vermeleri gerektiğini belirtti.
İşletme yetkilileri bu yeni süreçte PCR testleri konusunda yaşadıkları problemleri ifade ettiler. Didim Kaymakamı Halil Avşar ve Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer PCR testleri için Didim Devlet Hastanesi ve hali hazırda yetkili olan özel kuruluş EGEMED ile hizmet verildiğini ifade ettiler. Ayrıca ilerleyen günlerde yabancı turistlerin artabileceğini öngördüklerini dile getiren Turizm İl Müdürü Umut Tuncer; özel kurumlara yetki verilmesi hususunda çalışmalar yaptıklarını belirtti.
Aydın’da her türlü yoğunluğu göz önünde bulundurduklarını ifade eden Tuncer “Gerektiğinde üniversite hastanemiz, çevre illerin Devlet Hastaneleri, yetkili özel kurumları ile çalışarak her hangi bir aksaklığa mahal vermeyeceğiz.” dedi.
Tuncer yaptığı açıklamalarda “yabancı turistlerin otele girişinde PCR testinin uçuştan 48 saat önce yaptırılmasının zorunlu olduğunu kendilerine mutlaka bildirmeliyiz. PCR testi olmadan uçağa binemeyecek oldukları beyan edilmelidir.” dedi.
“Bu rakamlar nettir”
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer “ PCR testi 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama test numunesinin alınması, 2. aşama ise test sonuçların alınması”
Toplanan test numuneleri Aydın Devlet Hastanesi PCR laboratuvarında cihazlarda gerçekleşen test sonuçları turistin telefonuna ve otellere mail yolu ile ulaştırılmaktadır. Devlet Hastanelerinde ve yetkilendirilmiş özel kurumlarda PCR testlerinin ücretleri sabittir. Bu ücret Devlet Hastanelerinde 110 TL (Kur artışı ile 130 TL) Yetkilendirilmiş özel hastanelerde ise 30 $ olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar nettir. Altı veya üstü olamaz. “ dedi.

Didimli,