Turizm haftası etkinliğine turizmciler ilgi göstermedi


43. Turizm Haftası kutlamaları  içinde Didim’deki etkinlikler (18 Nisan 2019) saat 10’da Didim Cumhuriyet Kent Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başladı. Hafta dolayısıyla düzenlenen

 Paylaş


43. Turizm Haftası kutlamaları içinde Didim’deki etkinlikler (18 Nisan 2019) saat 10’da Didim Cumhuriyet Kent Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başladı.
Hafta dolayısıyla düzenlenen salon toplantısına Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Deniz Atabay, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, ADÜ Didim Meslek Yüksek Okulu Müdürü Evren Kamacı, Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir, Didim Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz, DİTAB başkanı Sevinç Karataş ve bazı kurum ve kuruluşların temsilcileri ve belediye meclis üyeleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programda ilk konuşmayı Belediye Başkanı Deniz Atabay yaptı.
Atabay konuşmasında toplantıya ilgi göstermeyen turizmcileri eleştirerek başladı ve “destinasyon olmayı önüne hedef koymuş bir kentte konunun muhataplarının ilgili göstermemesi düşündürücü bir durumdur dedi ve belediye olarak turizmin çeşitlendirilmesi konusundaki projeleri ve Fevzi Paşa benzeri imar uygulamalarında Didim’in gelişen ancak doğaya ve insana saygılı bir kentleşme modeli planladıklarını söyledi.
Turizmci bir geçmişi olduğunu da belirten Atabay, düzenlenen ulusal ve uluslararası katılımı fuarların turizme olan katkısından da bahsetti.
Didim’de geçtiğimiz yıl yapılan Yelken yarışmaları, maraton, triatlon benzeri etkinliklerle Didim’de sezonun 1 Mayıs /1 Kasım dan daha önce başlatılıp daha geç bitmesi gerektiğini ve her şey dahil turizm işletmeciliğin küçük kentlerdeki esnafların yararına olmadığını da belirtti ve bu sitemin bitirilmesi önerisinde bulundu.
Didim’de 3. Düzenlenen Vegan Festivaline bu yıl yurtdışından yoğun ilgi gösterildiğini, vegan felsefesinin ve yaşam biçiminin dünyada yükselen bir trend olduğunu da belirten Atabay; “dünyanın ikinci Türkiye’nin tek vegan kentiyiz, kentlere bir kimlik adıyla anılan bazı programlar gereklidir bizde vegan kent olmak ile bu kimliğimizin oturmasını istiyoruz. Sırf vegan kentiz diye belki de ülkemize gelmeyecek insanlar Didim’e gelecekler göreceksiniz” dedi.
Didim’de turizm yatırımları konusunda bir çok fırsatı içinde barındırdığını da belirten Atabay, Didim’de yaşayanlara ekonomik durumu iyi olan dostlarına Didim’i önermelerini de istedi.
Daha Sonra Didim Kaymakamı Mehmet Türköz’de Didim’in turizm destinasyonu olmak kamuda üzerime düşen görevi yerine getirilmesine çalıştıklarını, Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Didim’e geldiğinde söylediği “Didim Radarımıza girmiştir” sözünün, önümüzdeki günlerde Didim’in turizm yatırımları konusunda daha iyi şeyler olacağının göstergesi olduğunu söyledi.
Didim’de turizme tahsisli bir çok alanın olduğunu ve devletin buradaki yatırımcıya arsa tahsisi ile beraber bir çok teşvik verdiğini dolayısıyla Didim’deki kurumların yatırımcı kurumların Didim’e gelmeleri konusunda çalışmaları gerektiğini belirtti.
Konuşmaların ardından Heredot’un ''Bizimyeryüzünde bildiğimiz engüzelgökyüzünün altı ve engüzel iklimin bulunduğu yer''sözünü temel alan ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan Şiir, Resim, Kompozisyon ve ve Didim için “Turizm” slogan yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi dereceye giren öğrencilerin ödül töreni yapıldı.
Ödül törenleri öncesi ADÜ Didim Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin hazırladığı yiyecek ve içecek sunumları fuayede devam ederken Adnan Menderes Üniversitesi ile ortaklaşa hazırlanan sempozyumda “Gastronomi Destinasyonlarında Yerel Lezzetler” başlıklı sunumu ADÜ Didim Meslek Yüksek Okulu Öğretim görevlisi Okan Umut Şimşek yaptı ve “Yaratıcılık Kültürün Turizme Etkinliklerine Katkıları” adlı sunum ADÜ Didim Meslek Yüksek Okulu Akademisyeni Yiğitcan Engin Şentürk tarafından anlatıldı.
19 ve 20’sinde de devam edecek hafta etkinlikleri Didim 3. VegFest programı ve festival alanındaki etkinlikler iç içe geçirilerek devam edilecek.

43., Turi