Tuning Derneği ve Ebeveynler Çoçuk İstismarına Dur Dedi!


Didim’de Tuning Derneği ve sosyal medya üzerinden örgütlenen gruplar tarafından Türkiye’de son zamanlarda çocuklara yönelik artan cinsel istismar ve şiddet olayları protesto edildi. Ağrı’da Ramazan Bayramı’nın 1

 Paylaş


Didim’de Tuning Derneği ve sosyal medya üzerinden örgütlenen gruplar tarafından Türkiye’de son zamanlarda çocuklara yönelik artan cinsel istismar ve şiddet olayları protesto edildi.
Ağrı’da Ramazan Bayramı’nın 1’inci günü ailesiyle ziyarete gittiği dedesinin köyünde kaybolan ve 18 gün sonra ölü bulunan Leyla Aydemir’in acı haberi ile Ankara’nın Polatlı ilçesinde kaybolduktan 1 hafta sonra cesedine ulaşılan Eylül’ün minicik cesedi Türkiye’yi derin bir yasa boğmuştu. Çoçuklara yönelik giderek artan istismar ve şiddet olayları Türkiye’de bazı grupları harekete geçirmiş, bu gruplar eş zamanlı olarak bazı il ve ilçelerde sokağa çıkarak protesto eylemleri ve basın açıklamalarında bulunmuşlardı. Didim’de de sosyal medya üzerinden örgütlenen bir kesim ve Didim Tuning Derneği cinsel istismarcıları ve çocuklara yönelik şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi.
Akşam saatlerinde Didimö Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasını okuyan Didim Çocuk Akademisi surumlu genel müdürü Eda Demir “son yılarda ülkemizde çocuk istismarına olan farkındalık yeterli olmamakla birlikte artmaktadır. bu anlamda insan haklarının da en hassas konularından biri olan çocuk haklarıdır, istismarlar yalnızca bugünü değil yarınımızı, geleceğimizi de karartmaktadır. Çocuklarımızın uğramış olduğu istismarlar yılar ve belki de hayatları boyunca sürecek psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Bu da yaşamlarının her evresinde etkiler. Bu istismarlar geleceğimize olan bir saldırıdır unutulmamalıdır ki istismar sadece cinsel istismar değildir.” Diyerek istismar türlerini şöyle açıkladı.
-Bir çocuğa şiddet uygulamak istismardır.
-Bir çocuğun haklarından mahrum etmek eğitimden alıkoymak istismardır.
-Bir çocuğu çalıştırmak, ekonomik çıkar elde etmek istismardır.
-Bir çocuğu anadilinden uzaklaştırmak, kültüründen uzaklaştırmak istismardır.
-Çocuk yaşta evlendirmek istismardır.
Çocuk istismarının Türkiye’de son 5 yılda yüzde 400 oranında arttığını kaydeden Demir “Eğitim eksikliği, gelenekler, tabular, erkek egemen sistem, yetersiz sosyo-ekonomik koşullar, yetersiz sosyal destek, şiddet uygulamalarını destekleyen veya hoş gören inançlar, uygunsuz kişilerin örnek alınması, ebeveyn veya bakıcıların geçmişte görmüş oldukları kötü muamele, ebeveyn veya bakıcıların madde bağımlılığı, çocuk gelişimi ile ilgili yetersiz bilgiler, aile içi şiddet” gibi durumları öne sürerek çocuk istismarını engellemek için öncelikle bunların rehabilite edilmesi gerktiğini dile getirdi.
Basın açıklamasının ardından Kent Meydanı’nda toplanan kalabalık daha sonra farkındalık yaratmak ve dikkati çekmek için, çocuk istismarcılarına tepki çeken bröşürler ve Eylül ile Leyla’nın isimlerinin üzerinde yazıldığı karton tabutların yer aldığı araçlarla “çocuk istismarına hayır” konvoyu düzenledi. Atatürk Bulvarı, Üç Mevsim, Gökduman ve Ege Caddelerini dolaşarak şehir turu gerçekleştiren araç sahipleri saatlerce korna çalarak tepkilerini gösterdi.

Didim’de, Tuning,