Filiz Korkmaz

Tüm Yazıları


Teşekkürler DAHOT

  • 05 Mart 2018 Pazartesi


Ege Bölgesi ve Aydın ili denince akıllara gelenlerden biride EFE'lerdir. Kültürümüzün önemli bir parçası olan halk oyunlarının yaşatılması geleneği; tabiat sevgisi, insan sevgisi, yurt sevgisi ve milli bütünlüğün en iyi ifadesidir. Halk oyunları milli kültürümüzün ayrılmaz bir parçası ve insanın iç dünyasını, neşesini, yaşantısını, üzüntüsünü, geleneklerini ve tabiat olayları karşısındaki tavırlarını geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe taşır. Efe ve Zeybek figürleri mert, cesur ve haksızlığa karşı dik bir şekilde duran kişiler olarak bilinir. Çocuk, genç ve yetişkinlerinde çok rahat katılabilecekleri dernekler var Didim'de. Çocukların bilgisayar, tablet ve televizyon karşısında vakit öldürmek yerine, bu tür derneklerde vakitlerini değerli hale getirebilirler.
Bende boş vakitlerimi değerlendirmek amacıyla DAHOT derneğine hobi olarak başladım. Benimle birlikte ilk defa başlayan arkadaş grubuyla çok güzel vakitler geçirdim. Dernek başkanımız İlyas AYDUR ve Dernek eğitim hocamız Necdet AKTAŞ ve Ali SERT'e beni de bu guruba dahil ettikleri için ayrıca teşekkür ederim. 3 aylık amatörce başlayan bir çalışma sonucunda ortaya çıkan ekibe hocamız gelip “çok güzel bir ekip oldunuz ve biz de dernek olarak Aydın'da yapılacak yarışmaya katılmaya karar verdik” dedi.
Bizlerde daha azimle çalışmalarımızı sıklaştırdık. Dernek yerinde alan dar olduğu için daha geniş bir alana ihtiyacımız vardı bunun içinde Dernek başkanımız İlyas Bey kapalı spor salonunun derneğe tahsis edilmesi için dilekçeyle başvuruda bulundu. Çok şaşırdık dilekçeye red verilmişti. “Türkiye Halkoyunları Federasyonu (THOF) ve Aydın Gençlik Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği yarışmaya, Didim Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü kapalı spor salonunda çalışmak için izin vermedi. Neyse biz umudumuzu kırmadan çalışmalarımıza derneğimizin yanında bulunan halı sahada yaptık. Hava soğuk, rüzgarlıydı ama biz yılmadık. Üşüdük belki ama umudumuzu kırmadık. Çalışmalarımızı yaparken müzik sesini duyanlar balkonlarda ve yan taraftaki kahvede oturan beyefendiler seyircimiz oldular, çok güzel oynuyorsunuz diye de bolca alkışladılar onlara da teşekkürler. Daha sonra sevindirici bir haber verdi Dernek Başkanımız İlyas bey Zeynep Mehmet Dönmez Turizm Meslek Lisesinin toplantı salonunda çalışmalarımızı yapabileceğimizi söyledi. Çok keyifli ve verimli çalışmalar yaptık. Okulu tahsis eden Millieğitim Müdürü ve Okul müdürünede teşekkürler.
Sonunda 3 Mart Cumartesi günü Saat: 08.00'de Aydın'daki yarışmaya katılmak için yola çıktık. Gittiğimiz salonda sırasıyla gelen ekipler provalarını ve sahne düzenlemelerini yaptılar, bizde provalarımızı yaptık. Yarışma vakti geldi çattı. Sırasıyla herkes hünerlerini sergilemeye başladılar “bizler dışarıda olduğumuz için öbür grupları seyredemedik ama müziklerini duyduk” tüm katılan gruplar ve eğitmenleri gerçekten büyük emek ve özveri ile hazırlanmışlar. Derneğimiz sahneye çıkmak için anons edildi ve tarif edilemez bir duygu vardı içimde heyecandan donup kalacağımı düşünürken hocamız Necdet bey ve Dernek başkanımız İlyas bey gelip “Arkadaşlar bu bir yarışma değil sadece bir gösteriye çıkacağız rahat olun, dereceye giremezsek de hiç önemli değil, eğlenmenize bakın” dedi ve bizleri rahatlattı. Yarışma bitti ve DAHOT ekibi yarışmada 2. oldu. DAHOT ve Yönetim kuruluna çok teşekkür ederim, beni de DAHOT ailesine kabul edip bu heyecanı yaşattıkları için.
DAHOT Festivallerde, sosyal ve kültürel anlamda birçok etkinliklerde çok başarılı gösteriler hazırlamış ve sunmuştur. Bugüne kadar ilçemizi yurt içi ve yurtdışında Gürcistan, Yunanistan, Bosna Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Kırgızistan ve Sırbistan Karadağ'da başarı ile temsil etti. Bir çok ülkede Didim'i ve ülkemizi temsil noktasında bulundu. Bir çok festivale ev sahipliği yaptı.
Festivallerin ana fikri; gelecekte uluslararası işbirliği için yeni iletişim biçimleri geliştirmektir. Ayrıca; festival ile ilçemizin turizmine katkı sağlarken, farklı kültürlerin mozaiğini yansıtmaktır.
DAHOT gibi bir derneğe Didimlilerinde destek olması gerekir. Didim DAHOT'a sahip olduğu için bence çok şanslıdır. Önümüzde DAHOT ve Didim Belediyesi işbirliği ile düzenlenen 19 Mayıs 1919 projesi var buna da tüm Didim olarak katkı sağlamak gerekir diye düşünüyorum.

Didim belediyesinin kültür merkezi projesini iptal eden, ayrılan araziyi iyi para ediyor diye devletin el koyması ve satacak olması ayrı bir konudur. Hükümetin sanata, sanatçıya ve kültürel zenginliklerimizi ilerki yıllara taşımak isteyenlere engeller koyma çabasını görünce. Didim Spor İlçe Müdürlüğünün, Derneğimize yaptığı muameleyi çok görmemek lazım.

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK