Tersine Dünya Oyunu Büyük Beğeni Kazandı


Esra Karakaya Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu Tiyatro Topluluğu 10 Haziran Pazartesi günü roman ve oyun yazarı Orhan Kemal’in yazdığı Tersine Dünya adlı oyunu sergilediler. Aytaç Nurullah Kocabıyık Kültür Merkez

 Paylaş


Esra Karakaya Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu Tiyatro Topluluğu 10 Haziran Pazartesi günü roman ve oyun yazarı Orhan Kemal’in yazdığı Tersine Dünya adlı oyunu sergilediler.

Aytaç Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde sergilenen oyunu Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Yılmaz, İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve tiyatrosever Didimliler ilgiyle izledi.
Kadınların yaşadığı toplumsal cinsiyet baskısı, yaşamın birçok alanında baskı altında kaldığı vurgulamak için hazırladıkları oyunu şu şekilde sundular, “Bizler belki bir çok şeyi değiştiremeyebiliriz, birçok acıyı dindiremeyebiliriz ama bu işte bir terslik var deyip oyunumuzda kadınla erkeğin rollerini değiştirdik. Bir bakıma erkeğin uyguladığı, kadının maruz kaldığı her türden şiddet ve istismarla empati yoluyla yüzleşmeyi sağladık. Bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Kadınların her türden şiddet ve istismarın yerini sevgi ve saygının aldığı sağlıklı bir toplumsal yapı ve aile ortamında yaşama hakkının sezdirmeye çalıştık. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma dedik biraz da!”
Erkeklerin dışlandığı, çalışmalarının hoş karşılanmadığı, eve hapsedildiği, aldatıldığı, dövüldüğü, öldürüldüğü bir dünya olan Tersine Dünya izleyenlerin empati yapmasını sağladı.
Oyunda yer alan oyuncular şu şekilde; Canan Güzey, Çağdaş Tabar, Mertcan Aksöz, Ecenaz Küçükkaya, Sudenaz Babat, Bedran Baran Süren, Esma Naz Özkan, Emre Selik, Özge Parlak, Ebrar Akbunar, Uysal Korkmaz, Zeynep Acar, Bahar Bademcigil, Sefa Ömür Karadağ, Miraç Sıla Şap, Bilgenur Önder, Hatice Merve Erçakır, Yaren Ilıkhan ve Meryemi Zehra Orhan.
Teknik ekipte de öğrenciler görev aldı. Ses ve ışıkta Berçağ Ardıç, Barış İncesöz, Müzikte, Kerem Gelgeç, Kürşad Han Bozkurt yer aldı.

Esra, Kar