Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Terörün rengi yoktur

  • 22 Nisan 2019 Pazartesi


Sri Lanka’da yaşanan terör saldırısında 207 kişi öldü. Hepsi masumdu. İnancın vicdani bir özgürlük olduğunu bilmeyenler, yaptıkları saldırı ile masum insanların canını aldı. Dini hiçbir kitapta insanların canını alın demiyor. Bütün dünya bu terörü kınadı. Her ne şekilde olursa olsun bütün terör örgütlerinin bu saldırılarını ben esefle kınıyorum. Terörün rengi, dini, dili olmaz. Terörü ülkemizi yönetenler de kınadılar. Bu olması gereken önemli bir gerekliliktir.

Peki sormak lazım şimdi. Terörün şekli var mıdır? Yani silahlı saldırı ile yapılan ile, şiddet uygulayarak yapılan arasında fark var mıdır? Bence hiç yok. Terör kendi haklarının bir başkası tarafından gasp edilişidir ki, bu silahla, bombayla, hatta her türlü tekme tokat, sopa, kesici alet ile olduğu gibi, trafikte kurallara uymadan yapılan ve ölümlü kazaların hepsi birer terördür. Başta siz siyasiler, medyanın işine geldiği gibi haberlerini sunan ve yazanları, çıkarı doğrultusunda eline geçirdiği bir madde ile yaptığı saldırı için siz demiyor musunuz zaten, bunun adı resmen terör diye. İlla ki elinde TNT’yi alıp patlatmalı mı sizce terör olması için. Elbette değil.
Geçtiğimiz günlerde, Hakkari Çukurca sınır bölgesinden açılan ateş sonucunda dört aslan parçası şehit oldu. Bu şehit hepimizin şehididir. Bu ülke sınırları içinde bölünmez bir bütün olarak durduğu müddetçe, şehit hepimizin şehididir. Buna kimsenin mani olma gibi bir lüksü olamaz. Sadece ne olabilir? Çıkar olur. Çıkar için birileri kendi çıkarlarına alet edilir. Bunların hepsi yanlıştır. İşte içimizi yakan, bizleri üzen, kahreden, henüz yolun başında ve baharında olan gencecik aslan parçalarımız, kınalı kuzularımız şehit edilmiştir. Bu ülkenin ana muhalefet partisi lideri Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi Sri Lanka’da meydana gelen terör ile ne farkı var. Bence yok. Orada başka türlü burada başka türlüsü olmuş. Hiçbir affedilir yanı yok bu işin. Seçimlerden sonra her şeyin normale gelmesi için söylenen birlik beraberlik çağrıları ve akabinde yaşanan bu saldırı sonucunda geçmiş olsun dilekleri olması gerekendir. Bunların bu olay olmadan önce halka anlatılması esas gerekeni olmalıydı. Bu ülke hepimizin anlayışını kimsenin bozmaya gücü yetmez ve yetmeyecektir. Henüz eline gazete ve kitap alıp dünyanın gidişinden bihaber olan bir çok insan var bu ülkede. Siz aklı selim insanlar onlara ne derseniz onlar ona bin ekleyerek dişlerini bilerler. Yapmayın beyler. Bu ülkeyi yönetenler, biz normal halkın düşüncelerini soğutmalıdır. Yoksa böyle olduğunda ileride başka konular ortaya çıkar ve herkes üzülür. Ben bana düşen kadarıyla olayı gerçekleştirenlere lanet okuyorum.