Musa Dinç

Tüm Yazıları


Teeth Filmi / 2007

  • 06 Şubat 2018 Salı


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar
musadinc2109@gmail.com
Teeth Filmi / 2007
Oyuncular: Jees Weixler, John Hensley, Ashley Spinger, Josh pais, Hale Appleman
Yönetmen ve Senaryo: Mitchell Lichtensteiin
Film esrarengiz bir müzikle başlar, seçilen mekân ve göze çarpan nesne termik santral. Yönetmen ustaca çok önemli bir mesaj veriyor aslında. Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor.
Yine bu termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor ve gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor.
Yine santrallerde çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında artışa neden oluyor.
Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zor.
Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor. Suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor.
İnsan anatomisi üzerinde enteresan bir bozukluk olursa şayet, hiç şaşırmamak gerektiğine dair bir gönderme yapıyor.
Evet, biz filme dönelim.
Bir lise öğrencisi olan Dawn bekâret grubunun en aktif üyesidir. İçinde yeni yeni filizlenen cinsel dürtülerle baş etmeye çalışmaktadır. Ancak bekâret konusundaki zor görevi üvey erkek kardeşi tarafından gün geçtikçe sora sokulur.
Dawn bir gün vücudunda şimdiye kadar hiç görülmemiş bir durumla karşılaşır. Bunlar dişlerle ilgilidir. Ancak vücudunda çıkan dişler kesinlikle ağız bölgesinde çıkan dişler değildir.
Feminist bir yaklaşım kokusu hissedebiliriz.
Pek çok kültürde farklı çeşitlemeleri var olan bir folklorik hikâye, ya da efsane ele alınmış
Film oldukça ilgi çekici yer yer erkekleri rahatsız edici olabilen, ama aslında kara mizah da barındıran hoş bir çalışma olmuş da diyebiliriz.
Lisede okuyan Dawn, içinde daha yeni oluşmaya başlayan ergenlik dürtüleriyle mücadele etmektedir. Dawn bir gün bedeninde bu zamana kadar eşi benzeri görülmeyen bir değişiklikle karşılaşır. Bu dişlerle ilgilidir.
*
Tema güzel, aslında anlatmak istenen bir kadının rızası yoksa nasıl acı çektikleri, erkeklerin anlaması gerektiği, zekice anlatılmaya çalışılmış.
**
Sovyet sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasıyla özellikle 1990’ lı yıllarda Türkiye’yi kasıp kavuran ortak ad Nataşa rumuzuyla Türk erkeklerini baştan çıkartan Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcistanlı, Azerbaycanlı güzel kadınların bavul ticareti adı altında Türkiye’ye gelmeleri, İstanbul / Aksaray, Laleli, Karadeniz sahil kentleri ve Akdeniz’in turistik cennet köşesi Antalya, Ege’nin harika ilçeleri Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi yerlerin otellerini mesken edinmeleri beraberinde cinsel yolla geçen Gonore, Frengi ve AIDS gibi hastalıkların artması oranında büyük ivme kazandırmıştır.
Daha klasik bir anlatımla sonuca gelirsem ya da kendi bakış açımla değerlendirirsem: Cinsel organda bulunan köpek balığı veya timsah dişlerinin yerini daha ölümcül olan AİDS almıştır.