Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Tarımda üretim arttırılmalıdır

  • 04 Kasım 2018 Pazar


Tezatların bol olduğu bir ülkede yaşamanın getirisi çok yüksek. Farklı söylemleri oluşturanlar siyasiler, bu söylemlerden ağzı yananlar hep vatandaş. Memlekette son günlerin en önemli konusu, ekonomik sıkıntıların baş göstermesidir. Bu nedenle olacak ki, zaten kısa bir dönem önce seçim yapıldı. Unutmuş olanlara tekrar hatırlatmakta yarar var. Seçimin gündeme girdiği günlerde, iktidar aynen şunu dile getirmişti. “Seçim kararı almamız için en önemli sebep, ekonomik sıkıntıların artışıdır.”

Seçimden sonrasına birlikte bakalım istedim. Şu anda ekonomik sıkıntı henüz geçti mi? Geçmedi elbette. Geçmiş görünse bile suni olarak görünen bir durum var. Ekonomi patronları kendi ağızlarından her gün bahsediyorlar. “Enflasyonun artışı ve % 15’lerin üzerinde olması konusunda, istenildiğinde orta vadede bu iş çözülür” demektedir. Bu şu anlama geliyor. Biz istesek bu işi dış kaynaklarla yapacağımız ve sertleşmeden ortaya koyacağımız politikalar sayesinde hallederiz.
Bu gün çarşı pazarı bu işi bilenlerin incelemesiyle ortaya çok doğru sonuçların çıkacağını sanıyorum. Ben ekonomist olmadığım halde şu anki ortada görülen ekonomik bekleyişin tamamen suni olduğuna inanıyorum. Neden diye sorarsanız, ülkede üretim yoksa ekonomi sıkıntıdadır. Ekonominin düzelmesi dış kaynaktan çözülmesi sadece geçici bir süre için olur. Tüketici kısa bir süre ferahlar. Cebine üç beş kuruş girdi sağlanır. Kemerleri gevşetir ve sonunda kısa da olsa sorunlar halkın istediği şekilde gelişir. Aynen seçim öncesinde olduğu gibi.
Üreten fabrikaların satışı veya kapatılması, işsizliğin yükselmesi, her geçen gün bu sayının artması, tarımın sos vermesi, hayvancılığın sıkıntıya düşmesi gibi önemli sorunlar, enflasyonun artışını körükleyen en önemli unsurlardır. Yıllar öncesinde bu şartları yaşayan toplum acısını da kat kat ödemiştir.
Ekonominin sıkıntıları bertaraf ederek rahatlaması için başta acil olarak yeniden üretmemiz gerekiyor. Nasıl olacak bu iş diye soranlara kısaca şunu anlatmak gerekiyor. Çok ivedilikle tarım reformu yapılarak, kendimizi tarım konusunda dış piyasalardan soyutlamamız gerekiyor. Yani kısaca tarımda kendimizi tam bağımsız hale getirmemiz gerekiyor. Hayvancılık acilen kendi koşullarımıza geri döndürülmesi gerekiyor. İşsizliğin ortadan kalkması için acilen devletin elinde bulunup özel sektöre ve yabancılara satışı yapılan fabrikaların geri alınması ve bu satışların ya iptali ya da devlet tarafından kesin denetimiyle olacaktır. Bir başka önemli konu ise, acilen vergi reformuna ihtiyacımız var. Peki bunlar olur mu? Ona da sizler karar vereceksiniz. Ben sadece kendi bilgimi sizlere aktardım.