Tarihi Kilise Çöpten Geçilmiyor!


Didim’e bağlı Akbük Mahallesi’nde 2007 yılında restore edilerek, turizme kazandırılan Akbük tarihi Rum Kilisesi’nde çöpten geçilmiyor. Bakımsız bırakılan tarihi kilise kaderine terk ediliyor. Akbük Mahallesi’n

 Paylaş


Didim’e bağlı Akbük Mahallesi’nde 2007 yılında restore edilerek, turizme kazandırılan Akbük tarihi Rum Kilisesi’nde çöpten geçilmiyor. Bakımsız bırakılan tarihi kilise kaderine terk ediliyor.
Akbük Mahallesi’nde 19 yüzyılın başlarında Ortodoks mezhebine uygun olarak yapıldığı belirtilen tarihi kilise Kurtuluş Savaşı sonrasında yörede yaşan Rumların Yunanistan ile yapılan mübadele sonucu göç ettirilmesinin ardından ilçede ihtiyaç duyulması nedeniyle bir dönem okul olarak kullanıldı. Daha sonrasında ise bir süre depo olarak kullanılan kilise 2007 yılında Akbük belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılırken, günümüzde tamamen kaderine terkedilmiş, etrafında çöpten geçilmeyen yapı bakımsızlıktan çürüyor.
“AKBÜK ESNAFI TEPKİ GÖSTERDİ”
Bakımsız bırakılan bina Akbük’te yıllardır esnaflık yapan vatandaşların tepkilerine neden oldu. Etrafının pisliklerle dolduğunu ifade eden esnaflar, binanın üzerinde yazılan duvar yazılarının görüntü kirliliği oluşturduğunu ve kilise de sağlam mermer kalmadığını belirtti. Binanın iç kısmında da çok hasar olduğunu kaydeden esnaflar, kilisenin içinde tarihi geçmişe ışık tutan kitapların nemden ıslanarak birbirine yapıştığını ve içindeki yazıların silindiğini söyledi. Akbükte esnaflık yapan Cihan Yılmaz “ Akbük’e gelen yabancı misafirlerimize laf anlatmaktan utandık. Buna derhal bir çözüm bulunması lazım. Didim turistik bir kent ve en çok tarihi yapılarıyla dikkat çeker, kilisenin bu şekilde bırakılarak kaderine terkedilmesi bizim ayıbımızdır. Yetkililere buradan sesleniyorum bu işe bir an önce bir çözüm bulun, buraya gelen yabancı misafirlerimize bu durumu açıklayamıyoruz; çünkü açıklanacak hiçbir yönü yok. “ şeklinde konuştu.