Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Sümer Bisiklet, Emine Sümer

  • 01 Ocak 2019 Salı


Didim’de 26 yıldır yıldır bisiklet satışı ve bisiklet tamirciliği yaprak evinin ekonomisine katkıda bulunan Emine Sümer ile mesleğe girişi ve yaşadığı sorunları konuştuk. Sümer eşine yardımcı olmak için çıktığı yolda 26 seneyi geride bırakarak, işini profesyonel anlamda yaparken, aynı zamanda bütün kadınlara da örnek bir tutum sergiliyor.
Bu işe nasıl başladınız?
Eşime yardımcı olmak ve çocuklarıma iş imkanı sağlamak için başladım bu işe; 26 yıldır bu işi yapıyorum. Başladığım zaman motorsiklet ve bisiklet satışı yapıyordum. Şuan sadece bisiklet satışı gerçekleştiriyorum. Aynı zamanda bisiklet tamirciliği de yapıyorum.
Bunun öncesinde ne işler yaptınız?
Ev hanımıydım. İlkokul mezunuyum evlenmeden önce bir diş hekiminin yanında sekreterlik yapıyordum. Evlendikten sonra Söke'den Didim'e taşındım. Buraya geldikten sonra 7 yıl evde oturdum; ama evde oturmak bana göre olmadığı için hem eşime yardımcı olmak, hem de çocuklarıma iş imkanı için böyle bir girişimde bulundum. Oğlum üniversite mezunu; ama o da bu işi yapıyor. Bu yıl da 2'inci şubemizi açtık Didim’de. Eşim de bisiklet ve motorsiklet tamircisi, ailecek bu işin içindeyiz.
Didim'de ne gibi zorluklarınız oluyor?
Bizim değil de genel olarak bisiklet kullananların bazı sorunları var tabiki, ilçede bisiklet yolunun bulunmaması büyük bir sorun, kullanıcılar bisiklet yolu istiyor. Belediyenin buna duyarsız kalmaması gerekiyor. Yollarımızın çok geniş olmasına rağmen bisiklet yolunun olmaması çok üzücü. Belediyenin bu konuya el atması gerekiyor.
Müşterilerinizle iletişiminiz nasıl?
Müşterilerimle iletişimim çok iyi, o konuda hiçbir problem yaşamıyorum. Kadın olduğum için mi bilmiyorum; ama genelde çok saygılı oluyorlar bana karşı, ben de aynı zamanda müşterilerime büyük saygı gösteriyorum.
Çalıştıracak eleman bulamama Didim esnaflarının başlıca sorunu sizin de böyle bir probleminiz var mı?
Var. İşsizlik diye bir şey yok aslında insanlar iş beğenmiyor. Ben eleman konusunda çok sıkıntı çektiğim için tamiratı da kendim öğrendim. İnsanlar elleri kirlensin istemiyorlar.
Peki bir esnaf olarak Didim'de esnaf haklarının korunduğuna inanıyor musunuz?
Bu güne kadar inanmadım, inşallah bundan sonra inanırım.
Neden bugüne kadar inanmadınız?
Seyyar çalışan çok ben vergi veriyorum. Kira veriyorum, esnaf odasına aidat veriyorum; ama seyyar satıcı arabasında vergisiz kirasız para kazanabiliyor. Şuanki esnaf odası başkanımızın çalışmalarını beğeniyorum, inşallah bu başkanla durumlar daha da iyiye gider. Ben eleştiren bir insanım, bir önceki oda başkanımız 26 yıllık esnaf hayatım boyunca ilk kez beni geçen seneki esnaf odası seçimlerinde ziyaret etti. Bu doğru bir şey değil. Şimdiki başkanımız sürekli esnaf ziyaretleri yapıyor, esnafları gezerek onların sorunlarına, dertlerine ortak olmaya çalışıyor bunu görüyoruz.
Yaptığınız işte ilkeli olduğunuza inanıyor musunuz?
Bazı eksiklerim olabilir; ama inanıyorum. İnsanların beni tavsiye etmesinden bunu anlıyorum. Müşterilerim sürekli beni tavsiye ediyorlar. sattığım ürünün ve yaptığım işin sonuna kadar arkasındayımdır. Benim hatam sonucu bir durum oluşursa herhangi bir ücret talep etmeden oluşan durumu ortadan kaldırmaya çalışırım.
İş Yoğunluğunuz hangi sezonda artıyor?
Hemen, hemen 12 boyunca işimiz oluyor. Ama en yoğun dönemimiz haziran, temmuz ve ağustos ayları oluyor.
Son olarak işinizle ilgili söylemek istediğiniz özel bir şeyler var mı?
Ben işimi çok seviyorum ve inşallah bu işi çok güzel yerlere getiririm. Uzun ve sağlıklı yaşamak isteyen bütün bireyler bisiklet sürmelidir.