Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Söyletene bak!

  • 10 Ocak 2019 Perşembe


Şu aralara Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’dan şaşırtıcı; acaba yanlış mı duydum? dedirten sözler işitiyoruz:
-Şu kapitalizm diyor, “para”nın egemenliğinden yakınıyor, kentlerin/kıyıların betonlaşmasından dertleniyor.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, toplumun ruhsal durumunun bozulduğunu, tedbirler alınması konusunda yasa teklifi hazırladıklarını belirtiyor.
Şaşırtıcı değil, buna benzer sözler duyacağız, bundan sonra da.
Kapitalizm, salt ülkemizde değil, dünya ölçeğinde sömürüsü ve yıkıcılığıyla son aşamasına gelip dayanmıştır. Bir tarafta Dolar milyarderlerinin sayısı artarken, diğer tarafta açlık sınırında yaşayanlar rekor sayılara ulaşmıştır. Hukuk/adalet hak getire. Kapitalizmin tetiklediği bölgesel savaşlarla ülke halkları sefalet, ölüm içine itilmiştir. İnsanoğlu korkutucu bir ahlaki çöküntü yaşamaktadır. Doğanın tahribatı yeryüzünün geleceğini dehdit altına almıştır.
Kapitalizmin yıkımını dile getirenler komünistlikle yaftalanırken, şimdilerde bu hususların yönetenlerce de dile getirilmesi önemlidir, dikkate alınmalıdır.
İnsanoğlu kapitalizme mahkûm değildir, pekala güzel bir dünya kurmanın gerçekliği hazırlıklarını yapabilir.
Yine bu günlerde internet sitelerinde uygarlık düzeyiyle bizlere ütopya olarak değerlendirilen Orta Amerika’nın küçük bir ülkesinin adı tıklanmaktadır: Kosta Rika
Bu ülkenin akıllı insanları, “Biz deli miyiz? Niçin birbirimizle ve komşularımızla kavga halindeyiz?” demişler, orduya ve silahlanmaya ayrılan bütçeyi eğitime , sağlığa ayırmışlar. Üniversiteler teknolojinin en son aşamalarıyla pahada ağır ürünler ihraç ederek ülke ekonomisine önemli katlılar yapıyorlar. Adalet herkes içindir. Eğitim, doğayla içiçe gerçekleştirilmektedir. Kişi başına düşen ulusal gelir, “benim diyen” ABD’yi sollamıştır. Halk refah ve huzur içindedir.
Eşitlik, barış, adalet ve emeğin üstünlüğü istemi kapitalizmin kalelerini yıkmaya başlamıştır. Küba, Kosta Rika örnekleri hayata geçerken, milyarlarca insanın şahsında hayalden gerçeğe dönüştürme olgusu yaşanmaktadır.
Yaşanası bir dünyaya ulaşmak belki yarın, belki yarından da yakın olacaktır.