Söke Ve Didim’de Etiketi İle Uyumsuz 100 Ürün Tespit Edildi


Aydın Ticaret İl Müdürlüğü İl Mayıs ayı içerisinde yapılan çalışmaları bir rapor olarak yayınladı. Raporda Söke ve Didim’de bazı işyerlerinde denetim yapıldığı belirtilerek: “6502 sayılı Tüketicinin Ko

 Paylaş


Aydın Ticaret İl Müdürlüğü İl Mayıs ayı içerisinde yapılan çalışmaları bir rapor olarak yayınladı.

Raporda Söke ve Didim’de bazı işyerlerinde denetim yapıldığı belirtilerek: “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında İlimiz Nazilli ve Didim İlçelerinde ; 6 işyerinde 45 üründe fiyat etiketi, garanti belgesi, tanıtma ve kullanma kılavuzu yönünden denetim yapılmıştır.
4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun Kapsamında İlimiz Söke ve Didim İlçelerinde; 4 işyerinde denetim yapılmış olup 350 ürün denetlenmiştir. Denetlenen bir firmada 250 ürün uygun bulunmuş olup 3 firmada 100 ürün üzerinde uygunsuzluk tespit edildiğinden düzeltici faaliyet için 90 gün süre verilmiştir” denildi.
Müdürlük ayrıca Hal Kayıt Sistemine 9 bildirimci kaydetmiş ve bir kooperatif hakkında İl Müdürlüğü İnceleme Raporu düzenlemiş.
Tüketici Şikâyetlerinin Değerlendirilmesi:
Ay içerisinde İl Müdürlüğümüze ulaşan tüketici şikâyetlerinin sayısı 7 adettir. Bu şikâyetlerin 1’i bankacılık işlemleri, 5’i ayıplı mal ve hizmetlerden (3’ü cep telefonu ve birer tane oto tamir ile mesken tamiri) ve bir adet devre tatil şikayetlerinden oluşmuştur.
Mayıs ayı içinde İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikâyetleri; 6502 ve (Mülga) 4077 ve Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Bakanlığımızca düzenlenen Yönetmelikler, Tebliğler ve Genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılmaktadır. Nüfus kayıt sisteminde tüketicinin kaydının diğer İl veya ilçelerde bulunduğunun tespiti halinde tüketici şikayeti ilgili İl Müdürlüklerine veya İlçe Kaymakamlıklarına intikal ettirilerek, ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde sonuçlandırılması sağlanmaktadır.
İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca ulaşan şikayetler için ay içinde 09.05.2017 ve 24.05.2017 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapılmış. Söz konusu toplantılarda 5’i tüketici lehine, 2’si tüketici aleyhine, 1’i uzlaşma olmak üzere toplam 8 adet İl Hakem Heyeti kararı alınmıştır. Ayrıca İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı tarafından tüketici şikayetlerini incelemek üzere 2 bilirkişi görevlendirilmesi yapılmış.
Piyasa Gözetimi ve Denetimi Çalışmalarında 6 işyerine 328.361,95 para cezası uygulanmış.
Müdürlük açıklamasında: “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Aydın Efeler ilçesinde bulunan 6 (altı) işyerinde Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi olmadığından kanunun 58. Maddesine aykırılıktan dolayı toplam 328.361,95 TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

Aydın, T