Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Sokaklar boş gezenlerin mekanı oldu

  • 15 Şubat 2018 Perşembe


Sokaklar üniversite mezunu gençlerle dolup taştı. Hangi meslekten ararsan var. Neredeyse her ilde açılan üniversitelerimizin yanında bir o kadar da özel üniversiteler ile çoğaltılarak her yıl binlerce mezun veriyor. Aklı başında tüm insanlara sormak istiyorum. Üniversitede tahsil gören öğrenciler , neden tahsil görerek buralardan diploma alırlar? Başta hayat mücadelesini sürdürmek için. Yaşaması için gerekli olan parayı, okuduğu mesleğinden kazanmak için. Evlenmek yuva sahibi olmak için. Sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için. Evlenerek, çocuklarına bakabilmek için. Aklıma bunlar geliyor. Bir sürü konu var bunun gibi.

Ne var ki, ülkemizde bunu yapmaya izin verilmiyor. Çok sayıda üniversite var. Buralarda okuyan öğrenciler var. Her sene mezun olan bir çok genç var. Karşılığında ise onların çalışabileceği iş yok. İş kurumu yetkilisi kalkıyor diyor ki, iş çok ama kimse iş beğenmiyor. Eczacı kalkıp limon mu satacak. Doktor işini yapmayacak, sokakta kaldırım sayacak. Öğretmen, bunca cahil varken, işini yapmayacak, çarşıda işportacılık yapacak. Ziraat mühendisi mesleğiyle uğraşmayacak, şayet bulursa başka iş yapacak. Orman mühendisi ormanın dışında işle uğraşacak. Endüstri mühendisi ayakkabı boyayacak.
Bu ne saçmalıktır. Memleketimizde, bir zamanların köy enstitüleri kapatılarak, orta çağ günlerine kapı aralamıştır. Devamı ise okumanın olmadığı, cahil bir toplum yaratmanın yolunu garantilemiştir. Binlerce okulumuz kapatılarak, taşımacılık sistemi başta olmak üzere, okuma ve öğretimden yoksun hale getirilmiş, ihtiyaç olan öğretmenler işe alınmayıp sokaklarda gezmeleri sağlanmıştır. İlgili bakanın açığımız var demesi bile itiraftır diye düşünüyorum.
Belki kaynak konusunda dedikleri doğru olabilir ama bu kaynağı da yaratmak yine onların görevi olsa gerek. Yapılması gereken başka bir konu daha var aslında. Kapatın okulları. Kimse hiç olmazsa ümitlenmez. Gitmez okula ve cahil cüheylan yaşar durur.
Bu ülkenin acilen yeni normlara ihtiyacı var. Acilen yeniliklere ihtiyacı var. Aslında kapatılan tüm eskilere ihtiyacı var. Kapatılan ve yabancılara peşkeş çekilen yer altı madenlerimizin yeniden devreye girmesine ihtiyaç var. Köylerimizde bulunan meraların, tarlaların, her alanın işlenmesine ihtiyaç var. Kapatılan fabrikalarımızın yeniden açılmasına ihtiyaç var. Sadece şehirde değil, en küçük mezrada bile okulların yeniden açılmasına ihtiyaç var. Atatürk’ün bu ülkeye getirdiği yeniliklerin başında insanların okumasını sağlamak olmuştur. Okuma seferberliğini başlatarak, kısa zamanda halkın medeni ülkeler seviyesine gelmesi sağlanmıştır. Bunları sağlamazsak şayet, herkes kalkıp kendi bildiğine televizyonlarda eğitim seferberliğinden bahsetmeye kalkar. Bunlar bahsedildikçe kendimden utanıyorum. Kısacası ülkemiz eski ayarlarına acilen dönmelidir.