Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Siyasetçi keçi inadını solladı

  • 13 Kasım 2018 Salı


Bu memleketin en verimli hayvanlarından biridir saanen keçiler. Doktorların demesine göre, anne sütüne en yakın olanı olduğundan, çocuklara sağladığı fayda da üst düzeyde. Bizdeki keçiler herkesin iyi bildiği gibi bir çok isimle anılıyor. Mesela belli başlıları Ankara keçisi, Boer keçisi, Honamlı keçisi, Kilis keçisi, kıl keçisi, norduz keçisi, Halep keçisi, bonus keçisi ve az önce bahsettiğim saanen keçisidir.

Bir aile dostumuz vardı Allah rahmet eylesin adı inat Mithat’tı. Keçi mi ondan inadı aldı yoksa Mithat mı keçiden aldı bilinmez ama keçiden hiçbir farkı yoktu. Hatta fazlası bile vardı inat konusunda. Bir de bizim meşhur dolarımız var ya, işte onun üzerine kimseyi tanımam. Takmış bize kafayı bir türlü rahat bırakmıyor. Her yerde dolar kuru gerilerken, bizde ne hikmetse inmek bilmiyor. Başa baş gittiği günlerde bile, kanserli hasta gibi hep geriye doğru gidiyor.
Ülkeye bu konuda fazlasıyla katkısı var. Mesela kendisine rakip olarak hep petrolü görüyor. Yükseldikçe petrolü arttırıyor. Düşünce de bir farkı yok. Doğduğu ve büyüdüğü yer on bin kilometre ötede, yaptığı iş ise hemen dibimizde. Petrol Arap’ta ve Ortadoğu’da, fakat nasıl işse kontrol hep onda. Dünyanın baş belası.
Bir zamanlar pik yaptığı dönemlerde, tüm dünya ülkeleri eyvah demişlerdi. Ekonomiyi alt üst ettiği dönemlerde bile bize verdiği cefayı hiçbir ülke bizden fazla yaşamadı. Bize inat ve o kadar da ayrılmaz dost. Üstelik çok alıngan, sanki bir çocuk gibi.
Doların kuru düşüyor, buna göre kendisine kuma olan petrol kıvırmaya başlıyor, sonucu vatandaşa yansıyor. Ben doları aynen perde oyununa benzetiyorum. Eline almış bir çubuk ve perde arkasından oynatıp duruyor haspam. Hani kalkıp binlerce kilometreden her tarafa demokrasi getirecek ya, bu tabi işin kendine göre palavrası. Asıl konu sopadaki dolar ile kardeşi olan petrolü dizginleyerek, kendisine zemin hazırlamak.
Bu günün şartlarında dolar kur olarak gerilemeye başlamış olsa da, bizde hareketini ve hızını hiç kesmiyor. Rampa aşağıya giden fireni patlamış kamyon gibi, hem sürat artıyor, hem de sağa sola çarparak etrafını yıkarak ilerliyor. Sadece bu gün için değil. Onunla dost olduğumuz günleri de hatırlıyorum. Bu günlerde bile petrolün varili her yerde düşerken, bizde hızla artıyordu. İşte bu inat bana keçinin de, doların hamisi mi diye düşündürüyor. Varil başka ülkelerde yarıya inerken, bizde pik yaparak, rekor üstüne rekor kırıyor. Sanki olimpiyat meşalesini elinde tutan atlet gibi. Geçen hafta yine inadı tutarak, doların kuru düşmesine rağmen, büyük inat ile yükselmeye devam etti. Aradaki farkla biri keçinin ürettiği ana sütüne en yakın süt, diğeri ise sütün kaymağından elde edilen en güzel yeri götürenlerin oluşturduğu tezat. Yani böyle inat bize yaraşır.