Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Şirin Baba Kokoreç, Erdoğan Kaya

  • 01 Ağustos 2018 Çarşamba


Altınkum’da akşama doğru Yalı Caddesi’nde yayılan kokusuyla kokoreç sevenleri kendine doğru çeken, Şirin Baba Kokoreç mekanında, ekmek arasında servis edilen lezzeti tattıktan sonra, mekan sahibi Erdoğan Kaya ile iş durumu ve Didim’in genel sorunları üzerine sohbet ettik.
Erdoğan Kaya 15 Yaşından beri değişik iş sektörlerinde çalışarak, sürekli üretkenliği ile çalıştığı bütün sektörlerde işin hakkını verip, nihayetinde kendi işinin patronu olduğunu belirtiyor. Daha önce de kokoreç yapan mekanlarda çalıştığını ifade eden Kaya bunun dışında inşaat sektöründe uzun yıllar çalışmış olup, fırıncılık ve seyyar satıcılık da yaparak hayatta hiç mücadeleyi bırakmadığını da ekliyor.
Neden Bu İşi Tercih Ettiniz?
Senelerdir Didim’de bir inşaat işçisi olarak hizmette bulunuyordum. İnşaat işi çok ağır bir iş, ben de çok fazla yıprandığımı düşündüm. Daha önceleri de İzmir’de bu işi yapmıştım. Bunun dışında dediğim gibi çok farklı işlerde de çalıştım. Yaşımın giderek ilerlemesi inşaattaki verimimi engelliyordu. Onun için bu işi akıl ettim ve açtım. Tepkiler iyi beğeniliyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.
Altınkum Gibi Sezonun En Kalabalık Yerinde İşinizi yaptığınız İçin Sanslı Hissediyor musunuz Kendinizi?
Bunun şansla alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum. İşinizi iyi yaparsanız her zaman kazanırsınız ki, kokoreç bilindiği üzere çok fazla temizlik isteyen bir yemektir. Biz işimizi iyi yaptığımız için kazancımızı şansa değil emeğimize dayandırıyoruz.
Müşteri Kitleniz Genelde Kimlerden Oluşuyor?
Kokoreç öyle bir yemektir ki bir kesim görmeye bile tahammül edemezken, bir kesim ise kokoreçsiz yapamıyor. İşte biz bu kesime layık olmaya çalışıyoruz. Tabiki sürekli bizi tercih eden yerli ve yabancı müşterilerimiz de var.
Didim’de Esnaf Hakları Konusunda Neler Düşünüyorsunuz?
Ben burayı yeni açtım, daha 4 aylık bir esnafım Didim’de, ticaretinde yeni olduğum için de bu konu da yorum yapmam doğru olmaz. Esnaf Odası’nın çalışmaları ne durumdadır bilmiyorum. Diğer esnaflardan iyi çalışıyorlar duyumları alıyorum. Yaptıkları hizmetler beğeniliyor sanırım.
Yakın Bir Zamanda Yeni Bir Projeniz Olacak mı?
Olabilir aslında; ancak bu çok kısa biz zamanda olabilecek bir şey değil. Şuanda bizi tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Buraya gelip, bizim verdiğimiz yiyecekleri yiyen bir daha geliyor. Gelirken yanında eşini dostunu da getiriyor. Bu artış devam ettikçe bizim de yeni planlarımız olacaktır. Daha büyük bir yer açmak gibi.
İnsanların Sizi Tercih Etmesinin Sebebi Ne Peki?
İnsanların bizi tercih etmesinin en önemli sebebi hijyen ve temizliğimiz. Onun dışında güleryüzlü, dost ve arkadaşça davranışlarımız da çok etkili oluyor. Bu anlamda ben artık gelen bütün müşterilere ilgi gösteren onları dostça ağırlayabilen esnaf anlayışının kaldığına da inanmıyorum. İletişim tarzı dediğimiz şey insanlar üzerinde çokça etkili olabiliyor. Bu anlayışı biz benimsiyoruz insanlar da bizi tercih ediyor.
Son Olarak Eklemek İstediğiniz Bir şeyler Var mı?
Eklemek istediğim var elbette, Didim’de genel olarak bütün esnafların şikayetçi olduğu ancak yine bütün esnafların vazgeçemediği bir durum var fırsatçılık, gelen yabancı turistlere ürünlerini 3 kat 4 kat pahalı satıyorlar. Etik olan hiçbir tarafı yok bu anlayışın, öyle bir duruma getirmişler ki yabancılar buradan ürünün gerçek fiyatıyla alışveriş yaptıkları zaman şaşırıyorlar bize de mi o fiyata diye çok seviniyorlar, bunların yapılmasından yana değilim umarım bir an önce bu duruma bir çözüm getirilir ya da bu yanlışı yapanlar en kısa zamanda yanlış yaptıklarının farkına varır.