Şimdide Toprağın Altına Mı Çalışıyorlar?


Didim’de gündemi oluşturan hazine arazilerinin iş makineleri marifetiyle işgal edilmesine tepkiler yüklenirken iş makinelerinin arazi  talanı çalışmaları yapmalarının altında başka nedenler olabileceği de günde

 Paylaş


Didim’de gündemi oluşturan hazine arazilerinin iş makineleri marifetiyle işgal edilmesine tepkiler yüklenirken iş makinelerinin arazi talanı çalışmaları yapmalarının altında başka nedenler olabileceği de gündeme geldi.

Hazine arazisinde gezi düzenleyen gurupların ve yöredeki çobanların farkına vardıkları başka bir amaç ta gün yüzüne çıktı.
Fevzipaşa Mahallesi Sulubatak mevkiinde çalışan iki iş makinesine işlem yapan jandarma araçların buradan kaldırılması için mal sahipleriyle görüştüğü öğrenilirken arazide iş makinesi marifetiyle kazılmış büyük bir çukur tespit edildi.
Güneş Enerji santrali yakınındaki bu alanda ne için kazıldığı anlaşılamayan büyükçe bir çukurun iş makinesi ile yapıldığı görülünce, getirilen iş makinelerinin aslında başka işler için bir paravan mı olduğu da akıllara gelmeye başladı. Kazılmış çukur alanın 20 metre yakınında ki eski ören yeri kalıntılarının bu bölgenin daha önce kullanılan kral yolu kalıntıları olabilme ihtimali ve yerleşim yeri bulunduğunun da bir göstergesi olduğu da anlaşılıyor.
Alanın doğal sit alanı içinde olmasına rağmen arazi işgalleri açık şekilde görülürken Didim’in geçmiş yıllarda bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı ve önemli merkezlerden birisi olduğu, yapılan talanların altında aslında tarihi eser kaçakçılığı amaçlı kaçak kazı yapmayı amaçlamış olmaları da ihtimal dahilinde olduğu zannediliyor.


Didim’