Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Sığırların pasaportu vizeli mi?

  • 12 Ağustos 2018 Pazar


Elimizde azda olsa kalan sığırlarımız kurbanda yaşamaya veda edecek gibi görünüyor. Peki kurban bayramı bittikten sonra, et fiyatları tavan yapacak mı diye merak içindeyim. Benim aklıma aslında gelmeyen bir soruydu fakat kendisi dinine bağlı olan bir okurum beni arayarak, “dostum sizinle bir konuyu konuşmak istiyorum” demesiyle cuk diye kafama oturdu bu soru.

“Memlekette bildiğim kadarıyla et fiyatları uçmuş durumda. Erol Hocam, et fiyatları büyük baş hayvanların üretiminin azlığından kaynaklandığını biliyoruz. Peki elimizde olanlar mı kurban edilecek? Bu böyle olunca, kurbanın ardından kesilen sığırlar, et miktarını daha da düşüreceğinden fiyatlarda büyük artış olacağı görüşündeyim. Bu konuda sizin fikrinize ihtiyacım var.” Hadi iyi mi buradan yak.
Şimdi benim kafamda sorular çoğaldı. Birincisi çok önemli soru. Bu insanlar açlıkla mücadele ederken, hangi parayı biriktirerek bu sığırı kurban edecek merak ediyorum. Şimdi beni takip etmeyip, hakkımda ahkam kesenler diyecektir. Adama bak yahu. Bayramlarda ellerine biner lira sayıyoruz. Hala aklı parada. Doğru vallahi. Doğru söze ne demeli. Birader, sen etin fiyatını biliyor musun? Bilmiyorsan, kurbanın fiyatından haberin var mı? Ondan da yoktur eminim. Peki aklı başında, yalan dolanla işin olmayan biriysen şayet, kurbanın fiyatını biliyor musun? Onu da biliyorsun ama işine gelmiyor.
Başka bir konu ise aynen şöyle. Diyelim ki, sen kurbanı kesmeye karar verdin. Hiç kimsenin sana diyecek sözü yok baştan onu söyleyeyim. O senin vicdani özgürlüğündür. Ama, memlekette kaç miktarda sığır kaldı. Hadi bu neyse de, eğer sığırlar dışarıdan geliyorsa, bunlar ne ile beslendiler. İslami kurallara göre beslendiklerine emin misin? Bu sığırlar ölmeden önce size haklarını helal edecekler mi? Bunlar aklıma gelen basit sorular.
Sığır hakkını helal eder mi diye söyleyeceksin biliyorum. Her canlı nasıl bir gün ölümü tadacaksa, sığır da bir canlı olduğuna göre böyle bir hakkı var. Sen fakir ve fukaranın hakkının gasp edildiği zaman sesin çıkmıyor da, sığıra gelince tersi öyle mi? Bu olacak adalet değil. Şimdi bağırıyorsun biliyorum. Dolar aldı başını gitti diye. Nasıl olacak bizim halimiz diye. Çoluk çocuk ne yer ne içeriz diye. Kurban kesenlerden az çok öğrendim. Kurbanın kesme özelliği var dinen. Ama işin cılkını çıkarmayı başardık sonunda. Kes kurbanı akrabalara bir bölümü dağıt. Geri kalanını yap kavurma bir sene boyunca kır yumurtayı afiyetle ye. Böyle yapanların sayısı kurban kesenlerin neredeyse yarısı. Yumurtanın sarısı, düştü gitti yarısı. Neyse benden sadece bir hatırlatma oldu. Artık algılayana.