Musa Dinç

Tüm Yazıları


Şifa Kaynağı Sultaniye Kaplıcaları

  • 05 Nisan 2018 Perşembe


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar
Geçen Pazar günü Emekli Eğitimci Gencer abim ile Emekli Ebe Hemşire Leyla yengem aradı; “Köyceğiz / Sultaniye Kaplıcalarındayız, üç günlük yeriniz hazır, gelirseniz çok seviniriz,” dediler. Onları çok sevdiğim için, kırar mıyım hiç!
“ Elbette geliriz, “ dedim.
Kaplıcalar bizim için araç, asıl amacımız hasret ve özlem gidermekti.
Üç günlük kaçamak yapıp Köyceğiz / Sultaniye Kaplıcalarına geldik, üç günlük keyif nasıl geçti, pek anlayamadık; aslında doyamadık dersem, daha yerinde olur.
Amaç ve araç her ikisini de fazlasıyla yaşadık.
“Doğa harikasını yaşamak gerek. “
Muğla / Köyceğiz Sultaniye Kaplıcaları, adına yakışır bir cennet köşesi. Ancak sultanların keyif sürebileceği bir mekân; bu doğa nimetinden yararlanmak, her vatandaşın en tabii hakkı. Ahşaptan yapılmış, sıralı bungolov küçük evler; içinde mutfağı, banyosu, tuvaleti, kliması, buzdolabı, televizyon ve dört yatak kapasiteli şık bir oda.
Manzara desen; güzel ötesi ve ayrıca çok hesaplı. Günlüğü 100 TL. Hizmet süper, çok memnun kaldık. Mart, nisan, kasım, aralık ayı; bu aylardan mutlaka birini tercih edip, en az yılda 5-7 gün kafa dinlenmek, enerji depolamak ve en iyisi zinde olmak için şart. Uygulamasını kanıksadık abim ve yengemle.
Sultaniye Kaplıcaları hakkında en iyisi biraz bilgilendirelim;
Dünyada en etkili kaplıcadan biri olan Sultaniye Kaplıcası, radyoaktif özelliği nedeniyle Endonezya’daki kaplıcadan sonra ikinci sırada yer alır.
Ilıca suyu; bel ağrısı, romatizma, siyatik, nefrit lumbago, nevralji, ruhi yorgunluklar, cilt ve kadın hastalıkları tedavisinde etkili oluyor.
Ölemez Dağı doğusunda Sultaniye Köyü içinde kıyı boyunca uzanan birçok termal kaynak bulunduğu tespit edilmiş. Bunlar içinde sağlık amaçlı faaliyet gösteren Sultaniye ılıcası ve içmeleri Hasan çavuş ılıcası ve Kokar girme kaplıcası en önemlileri.
Ilıca suyu; kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfürür, ve radon içerir. 39 derece sıcaklıktaki şifalı sudan yararlanabilmek için her yıl kaplıca küründe olduğu gibi 21 günlük tedavi süresince ilk girişte 10 dakikadan başlamak üzere günde iki kez banyo almak gerekir.
Hamam özelliği nedeniyle kaplıca suyu, hamam kubbesi altında radyoaktif özellik etkili olabiliyor.
Sultaniye Kaplıcalarının tarihi, günümüzden binlerce yıl öncesine dayanıyor. MÖ. 100 yıllarında Kaunos’ular tarafından kullanıldığı bilinir.
Roma Dönemi’nde hastane haline getirilmiştir.
Hastanenin girişine; “ Tanrılar adına buraya ölüm giremez,” yazılmıştır. Ölemez Dağı adını buradan almıştır.
Türkiye’nin en güzel gezi manzaralarından birine sahip olan Köyceğiz – Ekincik yoluyla ulaşılan Sultaniye Köyü’nde dinlenirken şifa da bulabilirsiniz.
Sultaniye; yemyeşil çam ormanları, Köyceğiz gölü, gölün kenarında 112 çeşit kuşun yaşadığı kuş cenneti ve şifalı kaplıcasıyla dinlemek için mükemmel bir tatil yöresidir.
Sultaniye Kaplıcaları ve çamur banyoları romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa direk tedavi olarak şifa gösterilir.
Köyceğiz, Dalyan, Ekincik gibi turistik merkezlerde konaklayan turistler; gerek karadan, gerekse denizden günübirlik motor turlarına katılarak Sultaniye Kaplıcalarına uğrarlar. 45 dakikalık kaplıca molası süresince büyük havuzda kalan turistlerin bir kısmı kaplıcadan sonra kendilerini Köyceğiz Göl’ünün sularına bırakırken, bir kısmı açık duşlarda yıkanıp cafede yorgunluk atarlar.
Dünyada en etkili iki kaplıcadan biri olan Sultaniye Kaplıcasına son dönemde Türk ve yabancı gençler ve özellikle güzellik ve bakımına önem veren gençler yoğun ilgi gösteriyor.
Türkiye’den ve dünyanın farklı kentlerinden kaplıcaya gelen gençler, kaplıcaları cilt bakımı için tercih ediyorlar. Gençlerin büyük bir bölümünün tercihi ise doğal çamur banyosu.
Kaplıcalar, Köyceğiz Belediyesi tarafından işletiliyor ve ziyaretçilere 5 yıldızlı bir turizm hizmeti veriliyor.
Tatilciler, ormanlık alanın içinde ki kamp alanında bulunan bungolov evlerde kalabiliyorlar.
Sultaniye’ye özel aracınızla gidecekseniz Muğla- Antalya yolundan Köyceğiz’e yaklaşırken Döğüşbelen kavşağından girerek Ekincik yönüne ilerlemelisiniz. 24 km’ lik Ekincik yoluna Köyceğiz’in içinden de girebilirsiniz.
Sağlıkçı kimliğimle, imkânı olan tüm dostlarıma öneriyorum.
Tek kelimeyle “Huzurun adresi, ”diyorum.