reklam alanı

Şerif Erul, 2020 sezonu değerlendirdi


Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, pandemi sürecinde geçen 2020 sezonunu değerlendi. Pandemi sürecinde esnafların zor zamanlar yaşadığını ve olumsuz etkilendiğini belirten Erul “Esnaflar en çok ekonomik o

 Paylaş


Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, pandemi sürecinde geçen 2020 sezonunu değerlendi. Pandemi sürecinde esnafların zor zamanlar yaşadığını ve olumsuz etkilendiğini belirten Erul “Esnaflar en çok ekonomik olarak zorlandı” dedi.“Her zaman esnafımızın yanında yer almaya çalıştık”
Pandemi sürecinde esnafı hiçbir zaman yalnız bırakmayan Oda Başkanı Erul, Mart ayından itibaren esnaflara 20 bin civarında maske dağıttıklarını ifade ederek “Koronavirüs çıktığı günden bugüne her zaman esnafımızın yanında yer almaya çalıştık. Esnafımızın en çok ekonomik olarak zorlandığı bu süreçte, 14 kurumla anlaşıp, indirim protokolü imzalayarak destek olmaya çalıştık. Protokol imzaladığımız kurumların bilgilendirmeli olarak broşürler hazırlandı. Bu broşürleri esnaflarımıza ulaştırmak için en kısa zamanda dağıtıma çıkacağız. Meslek gruplarına göre ’14 Kural’, ‘Sosyal Mesafe’ baskılarını dağıtarak esnafımızın pandemi sürecinde alması gereken önlemlerini anlattık. Pandemi yüzünden esnaflarımızla eskisi gibi yakın ilişkiler kuramaz olduk. Birbirimize uzaklaştık” dedi.“Esnaflar için sezon iyi geçmedi”
Koronavirüs pandemisi gölgesinde geçirdiğimiz 2020 sezonunda esnafların zorluklarla mücadele ettiğini belirten Erul “Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıları azaltmak adına devletimiz esnaflara kredi anlamında destek oldu. 6 ay ötelemeli kredilerin ödemeleri yaklaştı ama esnaflar için sezon iyi geçmedi. Esnaflar adına kredi ödemelerinin uzatılmasını temenni ediyoruz. Bu sezon birçok esnafımızın geçirdiği en kötü sezon olmuştur. Birçok esnafımız geçtiğimiz yıla oranla yaptığı işler %50 oranında düşüşe uğradı. Dünya’da yaşanan ekonomik krizlerde, salgınlarda en çok esnafımız etkileniyor. Esnaflar bu süreçte durma noktasına geldi. Devlet ve yerel yönetimlerin desteği oluyor ama yetmiyor. Bu süreçte esnaflar için yapılacak olan en güzel iş kredilerin ertelenmesi olur” dedi.
Yeni kayıtlarda artış var
Erul, Mart ayından itibaren 400 esnafın yeni kayıt olduğunu ve kayıtlarda artış olduğunu ifade ederek “Vergisi eski kayıtlı olup da kredi çekebilmek için odamıza kayıt olanlar da var. 100 esnafımızda bu süreçte dükkanlarını kapatarak kaydını sildirdi.” dedi.“Mülki amirler esnafımıza destek oldu”

Erul, mülki idari amirlerinin her zaman esnafa destekleri olduğunu belirterek “Pandemi sürecinde Pazar yerlerinde gerçekleştirilen mesafe ve koruma önlemleri ile ilgili Pazar yeri esnafımız için eski ilçe kaymakamımız Mehmet Türköz ve Belediye Başkanımız çok yardımcı oldu. Mülkiye amirleri, yerel yönetimler pandemi sürecinde esnafımıza birçok konuda taviz vererek destek oldu. Mart ayından itibaren gece gündüz demeden 1500 esnafımıza kredi vermek için çalışan Halk Bankası Müdürü ve personelleri de her zaman esnafımıza yardımcı oldu.
Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek bu süreci atlatmaya çalışacağız. Bütün esnaflarımıza bol kazançlar ve hayırlı işler dilerim” dedi.