reklam alanı

Şentürk "Taleplerini Açıkladı"


Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Korona virüsüne karşı alınan tedbirler karşısında Didim’de bulunan turizmcilerin sıkıntıları olduğunu belirterek taleplerini açıkladı. Şentürk “Didim Turizm Der

 Paylaş


Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Korona virüsüne karşı alınan tedbirler karşısında Didim’de bulunan turizmcilerin sıkıntıları olduğunu belirterek taleplerini açıkladı.

Şentürk “Didim Turizm Derneği olarak Covid-19 virüsüyle mücadelede özellikle yerel de; Kaymakamlık, Didim Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ve çalışanlarına, Sağlık Bakanlığımıza, yerel ve ulusal bazda çalışan sağlık çalışanlarımıza özverili gayretlerinde dolayı minnettarız.
Sağlık Bakanlığımızca alınan Covit-19 salgınıyla ilgili çalışmaları en üst düzeyde destek olup, özen gösteriyor ve salgının çok fazla yayılmaması için gerekli tedbirleri almaya gayret ediyoruz fakat, Didim’e dışarıdan gelen vatandaşların girişlerinin kontrollü yapılmasını ve 14 günlük sosyal izolasyon için çalışma yapılmasını talep ediyoruz.
Ancak, Hükümetin açıklamış olduğu destek paketi turizmciler açısından sektöre ve çalışanlarına yeterli gelmemektedir. Temmuz ve Ağustos aylarında son dakika turizmine güvenmek ve kadar sürdürebilirliktir. Ülkemizin korona virüs salgın sürecinde ve sonrasında karşı karşıya kaldığı en büyük risk sağlık sorunları ve ölümler ama bunun yanında aynı zamanda aile bütçesi ve işsizlik olacaktır. Ekonomik açıdan belirli olan tek gerçek turizm ve hizmet sektörünün bu süreçte en fazla etkilenen sektör olmasıdır. Bu süreçten en fazla etkilenecek olan yeme-içme, konaklama hizmetleri, salgın dolasıyla seyahat acentalarının rezervasyonları iptal olmuştur.
Bu olumsuz şartların turizm sektöründe etkilerin azaltılması ve işletmelerinin ayakta kalabilmesi için, turizm çalışanlarına daha az zarar gelmesi için bu paketin daha fazla destekleyici olması gerekmelidir. Hem iptaller hem de yeni rezervasyonların alınmaması, kira, personel ve tedarikçilere yapılacak ödemeler ve işletmelerin devamlılığını sağlayabilmek için desteklere ihtiyacımız vardır.
Bu bağlamda Didim Turizm Derneği olarak;
1) Bağlı bulunduğumuz Didim Belediyesi’nin otellerimizden vergi ve harç ödemelerini bir yıllığına yılsonuna ertelemelerini ve yapılandırma yapılarak tahsis edilmesi,
2) Özel sektörde kiracılık yapan otel, pansiyon ve özel belgeli otellerimizin kiralarını 6 aylığına ödememesi ve 2020 yılı için belirlenmesi kira artışının seneye mahsup edilecek şekilde uygulanması
3) Konaklama ve yeme-içme sektörü işletmeleri olmak üzere nakit akışının temininin, teminatsız uzun vadeli K.G.F kaynaklı uzun vadeli kredi sağlanmalıdır.
4) Otelcilerimizin özel ve kamu bankaların kullanmış olduğu taksitli Kredi Garanti Fonu (K.G.F) kredilerinin Eximbank kredileri faiz ve ana para ödemeleri yılsonuna ertelenmelidir.
5) İşletme için kullanılan şirket kredi kartları borçlarından yıl sonuna kadar tahsil edilmelidir ve yasal taahhüt yapılmaması 2021’den itibaren taksitlendirme yapılmalıdır.
6) Mart 2020 yılı dahil olmak üzere elektrik, su, sabit telefonlar ve cep telefonu faturalarının yılın ilk 6 ayı tahsis edilmemesi, yılın geri kalan aylarında vergiden arındırılması haliyle ve uygun miktarda uygulanmasını destekleyerek tahsil edilmelidir
7) Muhtesat, KDV ve SGK primlerinin ilk altı aylık diliminin tahsil edilmemesi ve sadece geri kalan ayların yılsonuna ertelenmesi ve yapılandırma yapılarak tahsil edilmesi
8) Konaklama ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TTGA) vergilerimizin 2021 Ocak aylarından itibaren uygulanmaya başlanması ve koşulların yerinden değerlendirilmesi yapılmalıdır.
9) İşsizlik fonu kapsamında ki sigorta fonu kapsamında ki kısa çalışma ödeneğimiz bürokratik engellere takılmadan kolaylık sağlanarak uygulamaya geçilmelidir.
10) Kısa çalışma ödeneğinde yapılacak olan ödeneklerin devlet tarafından karşılanması. Turizm çalışanlarının ileride alacağı işsizlik ödeneğinden kısılmaması”


Didim, Tu