Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Seçimler ve Dış Güçler

  • 07 Mayıs 2018 Pazartesi


1950 Milletvekili Seçimi… İsmet Paşa’nın başında bulunduğu CHP kaybetmiş, Demokrat Parti kazanmış.
Seçimler sonrası bir gurup orgeneral Paşa’nın huzuruna çıkarlar:
-Paşam, siz Çankaya’dan inmeyin, O (Celal Bayar) çıkmasın.
Ardından 2 kurmay subay da İsmet Paşa’yı ziyaret ederler:
-Paşam, seçim sonuçları gereği Çankaya’dan inmeniz, Celal Bayar’ın çıkması gerekiyor.
Sonuçta orgenerallerin değil, 2 kurmay subayın dediği oluyor; İsmet Paşa iniyor, Celal Bayar cumhurbaşkanı oluyor. Çünkü şimdi adlarını sanlarını bilmediğimiz o 2 kurmay subay, o yıllarda Truman-Marşal projeleriyle Türkiye’de söz sahibi olmaya başlayan ABD’nin adına konuşmaktaydılar.
24 Haziran öncesi…
Abdullah Gül’ü muhalefetin çatı adayı girişimleri başlamış. Siyasi iktidar, Genel Kurmay Başkanı’nı ve Cumhurbaşkanı Sözcüsünü, Gül’ü “ikna” için yolluyor. Kendisini erken seçimin favorisi olarak gören iktidar kanadını bu denli telaşa düşüren, devreye girmeye hazırlanan “dış güçler”dir.
Ülkelerin iktidarı belirleyici seçimlerine özellikle uluslar arası tekellerin emperyalist devletleri ilgi gösterirler; o ülkedeki siyasi ve ekonomik yatırımlarının güvenliği adına yönlendirici-çoğu kez darbelerle doğrudan-olmaya çalışırlar. Yanı sıra iktidara soyunan işbirlikçi çevreler de , güçlü bir emperyalist ülkenin-şu aralar ABD- desteğini almayı seçimi kazanmanın garantisi olarak görürler.
Seçim sath-ı mailine girdiğimiz şu günlerde kamuoyunun dikkati partilerin ve cumhurbaşkanı adaylarının üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Oysa bir o kadar da emperyalist güçlerin tavrını izlemek, seçimlerde sağlıklı karar vermek için gereklidir. Dış borçla ekonominin çarkını çevirme ve ithalat yoluyla tüketimin karşılanması siyasetinden dış güçler pek memnundur, seçimlerin sonucunda bu siyaseti uygulayan kesimlerin kazanmasından yanadır. Bunu, emperyalist merkezlerin sözcüsü Batı basınından izleyebiliyoruz.
Demem o ki, 24 Haziran seçimlerinde salt işbirlikçi siyasetlerle değil, emperyalist dış güçlerle de görülecek hesabımız olacaktır.