Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Seçim yaklaştıkça vaatler arttı

  • 07 Şubat 2019 Perşembe


Uluslararası kapitalizm bizim kapitalist düşüncemizden geride kaldı. İşimiz gücümüz para oldu çıktı. İnsanların umutlarına yenilerinin eklendiği ve onların getirisi olan sömürü düzenine çok çabuk uyuyoruz. Seçimler yaklaşırken yeni umutlara yenileri eklenecek. Bekleyeceğiz bakalım daha neler vaat edilecek. Bu güne kadar söylenenlerin çoğunun olmadığı ülkemizde, bundan sonra verilen sözlere bakalım kimler evet diyecek bekliyoruz. Söylenenlerin bazen akıl oyunumu bunlar nedir diye insanı düşündürüyor. Anlatılanları da anlamak mümkün olmuyor. Aklımızı ülke olarak nereye teslim ettik diye düşünüyorum. Herkes farklı düşünebilir. Bundan doğal bir şey olamaz. Benim hayret içinde kaldığım konu çok farklı. Bugün ben bir şey diyorsam, yarın da aynısını söylerim. Fikrimin değişmesi için çok büyük bir olayın veya yanlışların açıklanması gerekir ki, ancak değişebileyim. Ülkede böyle bir şey de yok. Yarın ne söylüyorsak, bugün başka şeyleri söyler olduk. Bunun adı nedir diye anlatmaya gerek duymuyorum. Aklı olanlar, aklı başında olanlar, aklını kiraya vermemiş olanlar akıl oyunlarına inanmayacağını biliyorlar.

Fazla uzun yıllar olmadı. Ülkemizin enerji anlayışına geri dönüp bir bakarsak, inişli, çıkışlı hareketleri hep görürsünüz. Bu hareketlerin başında yer altı madenlerimizin yabancıya ve özele devri konusudur. Yabancı piyasa denilen, uluslar arası kapitalist piyasa, ağzının suyu akarak, gözlerini Ortadoğu’ya dikmiş durumda. Bununla birlikte bizim için de bu konunun geçerliliği ortaya konuluyor. Yani yıllarca kafasına koydukları yer altı madenlerimiz ile ilgili hoşlarına giden en az on yılı yaşadılar. Madenlerimizin sadece kendilerine geçmesi değil konu elbette. Madenlerimizin işlerliğinden kaldırılıp, işlemez hale, pasif hale getirilmesi bile onların keyfini arttırıyor. Mesela başka aslında. Enerjide istediğimizi yapamıyoruz. Yabancının ve onun içimizdeki yandaşlarının tek isteği, kendi milli imkanların yok edilerek, pasif hale getirilmesi ve karşılığında dışarıdan enerji ithali. Bu konuda istedikleri oluyor.
Gelelim günümüzün meselesine. Ben keşke her sene seçim olsun diye dualar etmeye başladım. Dualarım kabul olur mu bilemem ama, seçim yaklaştığında daha önce söylenenin tam tersi ve halkın istediği gibi konuşmalar insanı azda olsa rahatlatmaya yetiyor. Bu rahatlatmanın ise suni olduğunu düşünenlerdenim. Aynen emeklilerin maaşlarında olduğu gibi. Biz bu zengin ülkenin altından girip üstünden çıkarak, tüm zenginliklerine zehir ekmeyi başardık. Ülke olarak yaptık. Bunda herkesin payı var. Benden çok cahil, aklını birkaç gıdanın bedava alınacağına takan, kendisini satan insanların payları oldukça fazla. Biraz aklı başında, okumayı seven, kişilerin kıçından ayrılmayan, fikrini düşüncesini beyniyle uygulayanlar, biraz daha az paya sahip olacaklardır. Zarar o zaman bu kadar üst düzeyde yansımayacaktır. BU gün enerji piyasamız için dışa bağımlıyız diyerek, ABD ve AB direktifleriyle hareket edip enerjimizi yok edenler, şimdi kalkıp bizim yerli enerjiye ihtiyacımız var diyenler, bence seçim için yapılan manipülasyondan başka bir şey değildir.