Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Seçim güvenliği çok önemli

  • 09 Haziran 2018 Cumartesi


Şimdi gelelim seçim çalışmalarına. Herkesin beklediği o gün yaklaşıyor. Yaklaşmasına yaklaşıyor da, her bir seçmenin aklında var olan tek bir konu, sandık güvenliği ne olacak. Sandıkların ne şekilde korunacağı konusunda endişelerin ardı arkası kesilmiyor. Bu benim şahsi tespitlerim. Seçmen ile yaptığım görüşmelerde, büyük çoğunluğun sıkıntısı sandıkları konusunda ortak noktada birleşiyor.

Seçmenin rahat nefes alabilmesi ve demokratik olarak vatandaşlık görevini yerine getirebilmesi için kafasındaki sorulardan arınması gerekiyor. Mesela buna bir örnek vermem gerekirse; bir seçmenden aldığım soru üzerine bende tedirgin olduğumu itiraf etmeliyim. Soru aynen şöyleydi; “Seçim öncesinde, Yüksek seçim kurulu tarafından mühürsüz oy pusulası geçerli olup olmadığı konusu aydınlatılmalıdır. Yoksa bu konu tüm seçmenleri üzer. Bunun sıkıntılarını yakın geçmişte yaşadık” diyerek dile getirmiştir.
Başka bir seçmen ise aynen şu kelimeyi kullanmıştır. “Geçmiş günleri hiç unutmadık. Seçim akşamı sandıklar açıldıktan sonra yaşanan uzun süreli elektrik kesintisi, seçime damgasını vurmuştu. İnşallah böyle bir şey ile karşılaşmayız” demiştir.
Başka bir seçmen, işin başka bir ciddi yanından konuya girerek, “sandık görevlilerinin görevlerini umudunu yitirmesi sonucunda erken bırakarak, sandıktaki görevinden ayrıldığını gözlemledik. İşin en kötü yanı bu. Herkes sandığındaki oylarına sahip çıkmalıdır”.
İşin esas önem gerektiren kısmını ise şu şekilde bana aktarmışlardır. Bence bu güne kadar ortaya çıkan aksaklıklardan en önemlisi belki de bu olabilir. Şimdiden buna gerekli önlemleri başta TSK ve sandık sorumluları almak zorundadır.
“Daha önceleri, seçmen kartları muhtarlar tarafından, her mahalledeki seçmene kendileri tarafından dağıtılırdı. Geçen seçimde bu şekildeydi. BU seçimde ise, Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği talimat ile, seçim kartları muhtarlar tarafından dağıtılmayıp, seçmen bizzat kendisi muhtardan belgeyi alacak deniliyor. Bir farklı konu ise, bu sene soyada göre kartlar sıralanmış durumda. Bu nedenle, önceden olduğu gibi, her sandık veya her konuttaki kişiler aynı sırada olacak diye bir zorunluluk olmadığından, hiç tanımadığımız kişiler belki de aynı yerde görülebilir. Bunu takip etmemiz mümkün olmayacaktır. Bu konu ise, büyük bir sıkıntıyı beraberinde getirebilir” denmektedir.
İşin esas konusu, bu ülke hepimizin oluşudur. Seçimler Anayasa gereği yapılan ve her seçmenin oyunu kullandığı, her seçmenin vatandaşlık görevi olduğu bir sosyal gerekliliktir. Umarım bu seçimin, seçmenin korkularından uzak, parti ve seçmen farkı gözetmeden sağlıklı bir şekilde seçimin yapılmasıdır. Her bireyin içinden geçen budur. Yetkililer bu görülen veya düşünülen konunun açıklığını vermekle yükümlüdür.