Ünsal Yalçınkaya

Tüm Yazıları


Sarı Yeleklilerden Kızıl Yeleklilere…

  • 03 Aralık 2018 Pazartesi


Renkleri pek uyumlu değil ama eylemleri uyumlu,
Fransa Renkleri sonunda uyumlu hale getiren bir ülke,halkı da uyumlu,
Tıpkı 1789 FRANSA’ sı gibi,
68 FRANSA’ sı gibi,
2018 niye olmasın.
Yakın tarihimizde
“”Dünyayı değiştirmek isteyen 68’liler kendileri için bir şey istemiyorlardı.Toplumsal düzendeki çarpıklığı düzeltmek, insanca ve halkça bir düzen kurmak amacıyla yola çıkanların kendileri için bir şey istememesi, devrimciliğin esaslarındandı.Kurtuluş için girişilen eylem(ler) insan(lık) içinken; bu uğurda ölümü göze almak “olmazsa olmaz”dı.
Ve işte tam da böyle, ‘Enternasyonal’i bir kez daha yazmış, bir kez daha söylemişlerdi 68’in devrimcileri; Paris’te, Münih’te, Milano’da ya da Ankara’da, İstanbul’da…Evet kimilerine göre “Çiçek Çocukları”; kimilerine göre de “47’liler”diler. Ancak bunlardan ötede 68 öğrenci hareketleri üniversitelerde, şimdiki “Gez, toz, eğlen” söylemi yerine; “başkaldır, yarat, daha güzel bir dünya kur” diye haykıran evrensel bir eylemdi. ABD, Tokyo, Mexico City, Londra, Madrid, Varşova, Belgrad, Pekin, Prag, İstanbul ve elbette 68’in başkenti Paris’te ayaklanmalarla bir kuşağı tarih sahnesine çıkardı.””
Ya bu gün ise böyle mi olacak acaba,
Sarı yelekliler hareketi nasıl mı başladı,
“Fransa'da hükümetin emeklilerden alınan vergiyi artırmasının ardından, benzin fiyatlarına da vergi artışı getirmesi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a karşı "sarı yelekliler" isyanını başlattı. Ülke genelinde küçük eylemlerle öfkesini dile getiren sarı yelekliler, 17 Kasım'da tüm ülke genelinde dev bir "salyangoz eylemi”ne hazırlanıyor. Ülkede ayrıca Sosyal Sigorta Yasası'nda yapılan değişiklikle ambulans kullanımına sınır getirilmesi de ilk yardım araçlarını yollara döktü.
Hükümetin vergi politikaları karşısında sosyal öfkenin arttığı Fransa'da öfkeli otomobil kullanıcıları dizel akaryakıtlardan yüzde 23, benzinden de yüzde 15 oranında 'yeşil vergi' adı altında yeni vergiler almaya hazırlanan hükümeti protesto ediyor.”
Sarı yelekliler hareketi bu gün için “BASINDAN” edinilen bilgiler ışığında masum bir istek gibi görünüyor olsa da arkasında Dünyada Turuncu devrimin mimarı “SOROS” dan söz edilmesi zihinlerde “!!!” oluşturmakta,
Gidişe bakılırsa Şu an Avrupa’nın göbeğine doğru sızmaya başlaması “Hollanda’ya, Belçika’ya” girmiş olması soruları arttırmakta,AB topluluğunun ABD emperyalizmine kafa tutar durumda oluşu soru işaretlerini arttırmaktadır.
Acaba diyerek zaman her şeyin ilacıdır demek mi gereklidir bilemiyorum.
Ama bildiğim tek gerçek var ki,
Sarı yelekliler hareketinin Turuncu devrime değil de,
Sarı yelekliler hareketinin haklı olarak EMEK, ÖZGÜRLÜK ve BAĞIMSIZLIK hareketine dönüştürerek Kızıl Yelekliler “Kıvılcımına” HAREKETİNE dönüşmesidir.
Emperyalizm Mazlum milletlerin kanında boğulmasıdır,
Tabi ki ülkemizin de bu hareketten nasibini alması kaçınılmazdır…