Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Sarı Yelekliler

  • 10 Aralık 2018 Pazartesi


“Biber gazınız bizi yakmaz, biz her gün yanıyoruz.”

Diz çöküp meydan okuyan sarı yelekli, isyanın parolasını böyle haykırıyordu. Bu haykırış, salt bizim gibi ülkelerde değil, kapitalizmin ana vatanı Avrupa’da neo-liberal politikaların acımasız sömürüsünü özetlemektedir.
Avrupa emekçilerinin bizden farkı yok; sömürü, eşitsizlik, sefalet, küçük azınlığın aşırı zenginliği, başkaldırışa aşırı şiddet onlarda da sarı yeleklilerin eylemleriyle bir kez daha açığa çıkıyor.
Aynı kazanın içinde kaynıyoruz.
Para baronları dünya yuvarlağını avuçlarının içine alıp ha bire sıkmaktalar. Sömürünün sınırı yok.
Sarı yeleklilerin eylemden önce yayınladıkları 42 maddelik bildiri, İnsan Hakları Bildirisi’nin yıldönümünde ; dünyanın nereden gelip nereye gitmekte olduğunun ibretlik vesikasıdır. Dünyamız, kapitalist sistemin dişsiz ağzı içinde felakete sürüklenmektedir. Bu gidişi durduracak tek güç, sarı yeleklilerin direnişi misali ezilenlerin ayağa kalkmayı sürdürmesidir.
Sarı yelekliler, sadece Fransız halkı için değil, kapitalizmin pençesinde sömürülen tüm insanlık için ayağa kalkmışlardır.
Onların şanlı direnişini ayakta selamlıyoruz.
Onlar var oldukça; kapitalizmin asalak bekçilerinin uykuları kaçacaktır.
Onlar insanlık için yeni bir umut olmuşlardır. Patronlarının devranı ilelebet devam etmeyecektir. Bu gerçek bir kez daha kendini göstermiştir. Bu gün Fransa’da yarın Avrupa’nın ya da Asya’nın başka bir noktasında öfkesini burnundan soluyan yığınlar ayağa fırlayacaktır.
Yoğun bir sömürü altındaki ülkemizde de sarı yeleklilerin eylemi, Gezi Eylemlerinin bir ardılı olarak umutları yeşertmiştir.
Siyasi erkin tutumu ise ibretliktir. Sarı yeleklilere karşı polisin aşırı şiddetini “ibretlik” olarak değerlendiren Dış İşleri, devamla; İnsan Hakları Günü nedeniyle, “Türkiye, insan hakları açısından dünyaya örnek olmaya devam edecektir” notunu düşmüş.
Kara mizah dedikleri bu olsa gerek!