Şampiyonaya 7 Gün Kaldı


Didim’de 14 mayısta başlayıp 26 Mayıs’a kadar sürecek olan Türkiye Yelken Şampiyonası hazırılıkları devam ediyor. Heyecanla organizasyona koşan Didim Yat ve Yelken kulübü, Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Yaz

 PaylaşDidim’de 14 mayısta başlayıp 26 Mayıs’a kadar sürecek olan Türkiye Yelken Şampiyonası hazırılıkları devam ediyor.
Heyecanla organizasyona koşan Didim Yat ve Yelken kulübü, Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Yazarlar Festivali standını başvuru masası ve bilgi almak isteyenlerle görüşmek için düzenlediler.
Kulüp Yöneticilerinde Fehime Kurt yaptığı açıklama ile yelken sporunun kendince tespit ettiği önemini anlattı. Ecz. Fehime Kurt kendi deneyimlerinden yola çıkarak çocukların erken yaşlarda herhangi bir sporla mutlaka ilgilenmelerini istedi ve özellikle yelken sporu yapan çocuklardaki olumlu gelişmeleri kendi gözlemlerini de katarak anlattı.
Ecz. Kurt : Gelişen dünyamızda giderek artan dijital ortam maalesef hepimizi, yaşamlarımızı ve özellikle çocuklarımızı etkilemektedir. İnsan insana yaptığımız dost muhabbetleri İnsan-makina(telefon) ya daha ileriki dönemde de makina -makinaya dönme yolunda hızlı ilerlemektedir.
AVATAR 2045 projesi, HUMAN CONNECTUM projeleri tamamıyla insanoğlunu sanal bir ortamda yaşamaya hapis etmektedir. En büyük tehlikede olanda maalesef genç yastaki çocuklarımızdır.
Uzun yıllar enerji tekniklerine katılırım. Orada aldığım pek çok bilgiyi yaşamımda ve işimde kullanırım. Kızımın yelken sporuna başlaması ile çok net bir şeyin farkına vardım. Tüm aldığım eğitimlerdeki bilgilerin hepsi yelken sporunda bire bir uygulamalı şekilde vardı” dedi.
Ecz. Fehime Kurt’un tespit ettiği faydalar şunlar: “
1.Yelken sporu sağ beyin ve sol beyni aktif çalıştıran sporlardandır. Duygusal beyin ve mantıksal beyin eşit oranda çalışır.
2.Değişen rüzgara göre rotamızı belirleme (Değişen hayat koşullarındaki uyumumuz ne kadar iyi olursa yaşamımız da o kadar mutlu ve kaliteli olur.)
3.Korkularda kurtulma (Örneğin; Derinlikten korkan kızımızın bu korkusunu yenmesi)
4.Yelken sporu 7 den 77 ye yapılan bir spor olduğu için ailecek kaliteli zaman geçirebilme ki bu aralar en çok ihtiyacımız olan şey.
5. Çocuklarımızın telefon ve bilgisayarını yanında taşıyamadığı ender sporlardan biridir.
6. Denizin ortasında her türlü sorunda çözüm üretebilme kabiliyeti (Yelkenin mi yırtıldı? Direğin mi kırıldı? Çözümü kendin yaratmalısın) Para ve telefonun olmadığı ortamlarda bile
7. Yelken sporu hayatta kalmak için güçlü olma sanatını öğretir .
8. Doğaya saygıyı öğretir
9.Benim en çok önem verdiğim yanı da birlik ve beraberliğin en güzel şekilde öğrenilip uygulandığı spordur yelken sporu.”

Yapılacak olan Yelken Şampiyonası içinde tüm Didimlileri davet eden Kurt sözlerini: “Ülkemizin ve dünya insani olmanın yolu da bu birliktelikten geçer. Daha saymadığım pek çok artı değeri çocuklarımıza yaşatabilmek ve ailecek yaşayabilmek için
Didim yat ve yelken ailesi olarak kulübümüze sız değerli dostlarımızı bekliyoruz” diyerek tamamladı.


Didim’de, 14, mayısta, başlayıp