Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!


Güneşin yüzünü göstermesiyle beraber güneş gözlüklerine duyulan ihtiyaç artarken, tezgahlarda ünlü markaların taklitleri de yerlerini aldı. Uzmanlar ise sahte gözlük kullanmaktansa hiç kullanılmamasını öneriyor.

 Paylaş


Güneşin yüzünü göstermesiyle beraber güneş gözlüklerine duyulan ihtiyaç artarken, tezgahlarda ünlü markaların taklitleri de yerlerini aldı. Uzmanlar ise sahte gözlük kullanmaktansa hiç kullanılmamasını öneriyor.
Yaz tatilinde deniz kum güneş üçgeniyle bütünleşen gözlükleri alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Didim Gözlük mağaza müdürü Bedirhan Kıran bire bir orijinalinin yapıldığı çakma, karaborsa gözlüklerin camının orijinal olmadığını ve bu gözlüklerin kanserojen maddeden yapıldığını ifade ederek “ bütçe açısından insanların almak istediği tercih ettiği gözlük olsa da insan sağlığına çok ciddi bir şekilde zarar veriyor. Gözler güneş ışınlarının zararlı ışınlarından gerçek güneş gözlükleriyle korunmalı, sahte güneş gözlükleri renginden dolayı göz bebeğinin fazla büyümesine neden olur. Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın girer. Bu gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı hasarlar bırakır.” diyerek sahte gözlüklerin yapılan malzemeden dolayı alerji yaptığını, insan vücudunun bu gözlüklerin takılması halinde farklı bir direnç gösterebileceğini, yara ve berelerin oluşabileceğini söyleyerek sahte gözlüklerin güneşten gelen Ultraviyole (UV) zararlı ışınları kesmesi yerine daha sert bir şekilde yansımasına neden olduğunu aktardı.
Sağlık Bakanlığı Onaylı Gözlükler Kullanılması Lazım
İnsanların güneş gözlüğü alırken göz sağlığına çok dikkat etmelerini belirten Kıran gözün diğer organlardan çok daha hassas olduğunu öne sürerek “ plastik kanserojen ucuz gözlük değil sağlık bakanlığı onaylı 2 yıl garantili orijinal güneş gözlükleri kullanılması lazım” ifadelerini kullandı. Özellikle çocuklara çocuktur çabuk kırar denilerek çocuklara ucuz gözlükler alındığına vurgu yapan Bedirhan Kıran konuşmasını şöyle sürdürdü “çocuklara çocuktur çabuk kırar diye ucuz gözlük almayın öncelikle onların sağlığı, öncelikle onların birinci derecede orijinal gözlük kullanmalarını tavsiye ediyorum”
Güneş Gözlüklerini Yaz Kış Kullanın
Güneşten gelen Ultraviyole(UV) zararlı ışınların sağlıklı güneş gözlüğü camı ile kesilebileceğini söyleyen mağaza müdürü Kıran “ güneş gözlüğü yazın kullanılır diye bir şey yok yazın güneş tepemizde olduğu için ışınlar direkt yere gider; ama kış güneşi daha zararlıdır yatay gelen güneş ışınlarının zararlı ışınları direkt göze gelir onun için yaz kış kullanabiliyorsanız güneş gözlüklerini kullanın” diye konuştu.

Güneşin, yüzünü, göstermesiyle, bera