Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Şahin, Güvercin Oldu

  • 19 Şubat 2018 Pazartesi


Kurtuluş Savaşı tarihinden bir sayfa:
Kurtuluş Savaşı sırasında Amerika, Mustafa Kemal’le görüşmek üzere Anadolu’ya bir general gönderir. General, Atatürk’e; Türk tarihini okuduğunu, Türklerin güçlü ordular kurarak büyük devletlere sahip olduğunu anlatır ve şöyle bitirir, sözlerini:
“Ancak bugünkü şartlarda; dünyanın en güçlü devletlerine meydan okumakla intihar etmiyor musunuz?”
Mustafa Kemal, Amerikalı generale, Türk tarihini okuduğu için teşekkür eder ve sözlerini şöyle sürdürür:
“Biz, emperyalizmin avucunda bir kuş gibi çırpınıp ölmektense, atalarımız gibi vuruşarak ölürüz.”
Atatürk, emperyalizme karşı şahindi; Kurtuluş’tan sonra da onlara boyun eğmedi ve hep şahin kaldı.
Ne yazık ki, Atatürk’ten sonra, O’nun izinden gittiklerini söyleyen tüm siyasiler, emperyalist devletlerin bağımlısı oldu; onların koltukları altına sığındı.
Afrin Harekatıyla birlikte bölge üzerinde emperyal emelleri başlatan ABD’ye karşı şahin olduk, yapılması gerekeni başlattık. Ancak bu tavır, ABD Dışişleri Bakanı’nın geçen hafta Türkiye’ye gelmesiyle yumuşadı; ABD tekrar “stratejik müttefik” oldu.
Gerçeği artık sağır sultanlar da duydu. ABD, Kürt milisleri kullanarak özellikle Irak ve Suriye’de egemenlik alanları kurmaya başlamış. Bu alanlar yakın zamanda “devletçiklere” dönüşecek. ABD’nin bu siyasetine karşı Rusya ve Çin gibi Ortadoğu’yu Asya’nın kapısı olarak değerlendiren büyük güçler de karşı siyasetler geliştiriyor. Özetle Ortadoğu, bilinen söylemle vekâlet savaşlarıyla sonu gelmez bir kapışmaya sahne oluyor.
Türkiye’nin yapması gereken; Ortadoğu ülkelerinin, özellikle komşularının emperyalist çekişmeler sonucunda bölünmesine karşı çıkmak; emperyalizme direnmektir. Bir ondan yana, olmadı ötekinden yana olan Abdülhamit siyaseti izlersek, korkarım Osmanlı gibi emperyalistlerin elinde can veren güvercin olacağız.