Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Sağlıkta siyaset olmaz

  • 30 Haziran 2020 Salı


Siyasete göre sağlık olur mu demeyin. Maalesef bu ülkede yapılıyor. Türkiye’nin okuma kültürünün en yüksek yerlerinden biri olan, Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine sadık kalarak vatanına karşı gereğini her zaman yapan yerlerin başında Ege bölgesi gelmektedir. Turizmin aynı zamanda odak noktası olan bu yerleşim alanlarında yazın yaşanan sağlık sıkıntıları Anadolu’nun en ücra yerinde bile yaşanmadığını biliyorum.

Sahil kesiminde yaşayanlar ve bahar ile başlayan bölgedeki yoğunlaşmalar sonucunda sağlıkta belki de en geri kalmış bölgeler burası diye adlandırmanın yanlışı olmayacaktır. Hasta olmaya gör. Sadece Ege değil, Akdeniz bölgesindeki yerleşim birimleri de aynı sıkıntıyı çekiyorlar. Örnek vermek gerekirse, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim v e Fethiye gibi turizmin gözbebeği yerlerde sağlığın pastasını özel hastaneler yiyor ve devletten yüklüce paraları kazanıyor. Hastane olan yerlerde bazen hekim sayısının azlığı nedeniyle insanlar büyük kuyruklar oluşturuyor. Hatta gün sırası almak için önemli bazı branşlarda birkaç hafta bekleyenler bile oluyor. Hastanelerde bazen o branşlarda tek doktor var. Şehir merkezleri dışında kalan ilçeler ve belde görünümündeki yerlerde ise bu daha da vahim bir durum almaktadır. Sağlık ocağında sadece iki veya üç doktor bulunan yerler var. Yaz günlerinde buraların nüfusunun en az 200 bin olduğunu düşünürseniz bu işin altından çıkmak için sizin de doktorun da cambazlık yapması gerekir. Bölgede yaşamakta olan yazlıkçıların neredeyse tamamına yakın kısmı yaş ortalaması üst seviyelerdeki insanlarımızdan oluşuyor. Hepsinde bir kronik hastalık bulunan ve raporlu ilaçları olan bu kişilere nasıl hizmet verilsin. Büyük sorunlar yaşanmaktadır. Doktorlar üç kişiyle çok sayıda hastaya bakamadığı için bazen yüzlerini ekşiterek hastayı geri bile çevirdiği oluyor. Pilot bölge olarak kurularak ülkenin tamamına yayılan aile hekimliği konusu orada ikamet edenlere hitap etmekte olduğundan, geçici gelenlere bakmak istemiyorlar. Bu sebeple hekim değişim formu istiyorlar. Hasta bunu yaparsa üç veya dört ay sonra birinci adresinde nasıl eski hekimine kayıt yaptırır. Böyle bir mantık var mı?
Salgın hastalığın baş gösterdiği ve dünyayı tehdit eden bu önemli sıkıntıların Sağlık Bakanlığınca çözülmesi gereken en önemli konudur. Acilen bu bölgelere çadırdan mı yaparsınız, Atatürk hala limanına koyduğunuz gibi prefabrik mi yaparsınız acil hastaneler dizayn ederek hekim tayin etmeniz gerekiyor. Yoksa bu milletin vay haline.