13 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

PRIENE & DOĞANBEY ÇEVRESİ

Bodrum'dan kuzeye, Didim'e doğru otomobille yola çıktıktan en fazla iki saat sonra antikçağa damgasını vurmuş üç İon şehrine gelirsiniz. Aynı gün içinde gezilebilecek kadar birbirine yakındır bu üç antikçağ kent harabesi...

Milet'teki 15.000 kişilik dev amfitiyatro insanı bugün bile etkileyen bir görünüm taşımaktadır.

Didim'deki Apollo Tapınağı ise nefes kesicidir.

Priene ise, Menderes Nehri'nin üzerindeki bir yamaca kurulmuştur ve olağanüstü bir manzaraya sahiptir.

Priene'nin M.Ö. 300'lü yıllarda yaklaşık 3.000 kadar insanın yaşam alanı olduğu tahmin edilmektedir. Buradaki harabelerde yapılan arkeolojik kazılarda çıkan bulgulara göre kent, ortaçağda yaşadığı bir depremle yıkılmıştır.

Samsun Dağı eteklerinde kurulmuş bir İon şehri olan Priene, Büyük Menderes Nehri'nin 10 kilometre kadar kuzeyindedir. Kentin Belus'un oğlu Aegyptus yönetiminde İonlar tarafından kurulduğu kabul edilir. Priene, sonraları Lidyalı Ardys tarafından ele geçirilmiştir. M.Ö. VI. yüzyılın ortalarında 'şehrin bilgesi' Bias yönetiminde şehir tekrar canlanmış ve zenginleşmiştir.

M.Ö. 545 yılında Pers Kralı Cyrus tarafından fethedilen Priene, M.Ö. 499'daki Perslere karşı girişilen 'İon Başkaldırısı'na 12 gemiyle katılmıştır. Ancak komşusu Samos (Sisam) ile ortaya çıkan anlaşmazlıklar ve Büyük İskender'in ölümünün ardından çıkan karışıklardan dolayı şehir giderek güçsüzleşmiştir. Roma İmparatorluğu, şehri 155 yılında Pergamon (Bergama) ile Kapadokya krallarından geri almıştır.

Kapadokya Kralı'nın asi oğlu Orophernes, Romalıların şehri almasıyla Priene’ye gömülü gizli hazineye ulaşmış ve jest olarak şehirdeki Artemis Tapınağı'nı onarmıştır. Uzun yıllar Roma ve Bizans yönetimi altında zengin bir şehir olarak kalan Priene, XIII. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir.

Günümüzde şehir planının ortasındaki tüm yapılar gibi, Isis ve Asclepius tapınakları tamamen harap haldedir. Yapılan arkeolojik kazılar, Priene şehrinin ortasında büyük bir stadyumun varlığını ortaya çıkarmıştır.

Antik Priene, yeşilin her tonunun rüzgarla buluştuğu, caddeleri altın ve fildişinden Athena heykelleriyle dolu cıvıl cıvıl bir yerleşme olarak tarihe geçmiştir.

DOĞANBEY
Doğanbey Köyü, Milet-Priene-Didyma'nın, yani bölgede yaşamış eski uygarlıkların yerleşim alanlarının tam kalbinde, eşsiz Büyük Menderes Deltası'nda, Samsun (Mikale) Dağının eteklerinde kurulmuştur. Ege Denizi'ne bulunduğu yamaçtan bakan köy, Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın sit alanı içinde yer almaktadır.

Yerleşik Yunan nüfusunun, Yunanistan'daki Türk nüfusla mübadelesinin yapıldığı 1924 yılına kadar adı Domatia olan bu köy, 1980'lerde yöreye gelen göçmen köylülerle nüfusunu arttırarak, balıkçılık ve pamuk tarımıyla uğraşmak üzere kıyıdaki Yeni Doğanbey Köyü'ne taşınmıştır. Ormanın kıyısında konumlanan ve bazıları 100 yıllık olan taş evler ise doğal ve kültürel çevreyle uyum içindedir.

Doğanbey Köyü, Kuşadası'na 40 kilometre, Bodrum'a 155 kilometre, Söke'ye 25 kilometre, Didim'e 35 kilometre, İzmir'e 125 kilometre, İstanbul'a ise Bandırma feribotuyla 420 kilometre (Yalova feribotuyla 530 kilometre) mesafededir.