13 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

DİLEK YARIMADASI ve MİLLİ PARKI

Dilek Yarımadası, 1966 yılında çıkartılan 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu'na istinaden Milli Park statüsüne kavuşmuştur.

Yarımadanın hemen güneyinde bulunan Büyük Menderes Deltası, morfolojik gelişimin gayet hızlı olduğu ağız kısmında, bu gelişim sürecinin ürünü olan birçok lagün ve bataklıkları bünyesinde barındıran uluslarası niteliklere haiz bir sulak alandır.

Doğal güzelliklerin arasında ve yemyeşil bir atmosferde tatlı ve tuzlu suyun birbirine karıştığı bu lagüner sistem, sayısız bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Dilek Yarımadası'nın sahilleri de, hepsi birbirinden lezzetli Ege balıkları için yaratılmış gibidir.

Milli Park'ın koruma altındaki naturel güzelliklerinin yanı sıra, yörenin sahip olduğu kültürel zenginlikle de göz önünde bulundurulduğunda, Dilek Yarımadası, Doğa Turizmi kulvarında dünyanın sayılı mekanlarından biri olmaya adaydır.

Yarımada, Söke-Didim Karayolu'nun batı kesimindedir ve Taşburun Mevkii'nde son bulmaktadır. Milli Park'ın alanı 27.675 hektardır.

Ziyaretçiler için faaliyette bulunan Doğanbey Köyü'ndeki Dilek Yarımadası Tanıtım Merkezi'nde Milli Park'a ait her tür bilginin yanı sıra, parkın içindeki yüzme alanları, içmeler ve trekking (yürüyüş parkuru) alanlarının yerleri de öğrenilebilinir.

Şehir hayatından uzaklaşmak isteyen Doğa Yürüyüşçüleri Dilek Yarımadası'ndaki 12 kilometrelik Güzelçamlı-Kanyon, 14 kilometrelik Güzelçamlı-Eski Doğanbey, 15 kilometrelik Kanyon-Eski Doğanbey, 22 kilometrelik Dip Buurn-Karim ya da 30 kilometrelik Güzelçamlı-Dip Burnu güzergâhlarında unutulmaz saatler geçirmektedir.