Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Recep Çiftçi, Sea View Restoran ve Bar

  • 23 Ağustos 2018 Perşembe


Manzara Sea view Restoran ve Bar’ın genç işletmecisi Recep Çiftçi ile yoğun mutfak ve servis mesaisi sırasında konuşma fırsatı yakaladık. Uzun zamandır Didim’in en işlek caddesi olan Yalı Caddesi’nde mesleğini sürdüren Çiftçi kısa süren turizm döneminde özellikle gece saatlerinde yoğun hizmet veriyor.


Kısaca kendinizden söz eder misiniz?
Recep Çiftçi adım Ağrı doğumluyum Didim’e küçüklüğümden beri çalışmaya gelirim. Uzun bir süre buralarda restoranlarda, kafeler de, barlarda ve inşaatlarda çalıştım sonra kendi işimi kurmaya karar verdim sağolsun ailem de bana destek oldu 4-5 yıl oldu burayı açalı ortağımla beraber mekanı işletiyoruz.


İşinizden Memnun musunuz?
Yaptığım işi seviyorum, o ayrı bir şey; ancak burada esnaf olarak bulunmanız sizi memnun ediyor mu? Diye sorarsanız doğrusu pek de memnun sayılmam, turizmin çok kısa dönemli olması Didim’deki bütün esnafların memnun olmadığı bir durum burada kazandığımız 3 aylık bir miktar parayla geriye kalan 9 ayda geçinmek durumundayız ve iş yapamadığımız o dönemlerde yine kiramızı yatırmak zorundayız ne yazık ki. Bu durumlara rağmen memnunum dersem yalan olur.


Turizm Kısa Dönemli Dediniz, Sizce Didim’de Uzun Dönemli Bir Turizm olabilir mi?
Elbette olabilir, Ülkemiz jeopolitik konumu ile tüm dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu dört mevsim turizm imkânına sahip, Antalya ve Bodrum’da 12 ay boyunca turizm yapılabilirken burada neden yapılmasın ki, burada da turizmin 12 aya çıkarilabilmesi için alternatiflerin yaratılması lazım. Buraya gelen insanlar deniz ve kum için geliyor denize girme süresi belli bir zamana kadar sürüyor, sonra havalar soğuyunca deniz ve kum macerası bitiyor. Ondan sonra burada duran vatandaş ne yapacak, yapacak hiçbir şeyi yok. Buranın turizminin 12 aya çıkarılması için bütün kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek bu sorunu masaya yatırması lazım. Ne yapılırsa Didim kışında belli bir kitlenin yoğunluğuna ulaşabilir bunu tartışıp bir cevap üretebilmeleri lazım. 12 ay boyunca turizm yapan yerler var buraların düzenini esas alabilirler.


İşinizden Elde Ettiğiniz Gelir size Yetiyor mu?
Aslında konuştuklarımızın içinde bunun da cevabı var, şuan yaz olması nedeniyle işlerimiz iyi elde ettiğimiz gelir de kısmen yeterli oluyor tabiki; ancak kışın zorluklarımız oluyor.


İşinizde İlkeli olduğunuza İnanıyor musunuz?
Elbette, müşteri memnuniyeti öncelikli ilkelerimiz arasında yer alıyor. Müşteri hizmet anlayışını beğenmediği esnafı bir daha tercih etmez. Hafızası kuvvetlidir insanların, en ufak bir yanlışta bile bazen gözden çıkarılabiliyor esnaflar müşteri tarafından, o yüzden müşteri memnuniyeti bizim için her şeyden önce gelir.


Peki Sizce Müşteri ile Esnaf Arasındaki İletişim Nasıl Olmalıdır?
İki tarafta anlayış gösterecek şekilde işlemlerini diyalogla sürdürmelidir.
Didim’de Esnafların Çoğu Eleman Bulamama Konusunda Sıkıntı Yaşıyor, Sizde de Böyle Bir Durum Var mı?
Var tabiki biz ülke olarak tüketim toplumuna alıştırılmışız ondan olsa gerek, insanlar çalışmak istemiyor, 2-3 günde hemen hevesini işten alıp kaçıyor. İşin zorluğundan yakınıyor, para karşılığı yapılıp da zor olmayan bir iş göstersinler de biz de gidip yapalım. Çağımızın gençleri maalesef üzülerek söylüyorum çok tembel alıştırılmış.


Sizce Didim’de Esnaf Hakları Korunuyor mu?
Biz mevsimlik çalıştığımız için Didim’in esnaf konularıyla yakından ilgilenme gibi bir fırsatımız olmadı doğrusu, korunuyor mu korunmuyor mu bilemem ancak bizim bir sıkıntımız yok esnaflar en çok seyyar satıcılardan yakınır bizim öyle bir problemimiz yok restoran ve bar olduğumuz için burada bulunan ürünlerin seyyar satıcılar tarafından dışarda servis edilmesi çok düşük bir ihtimaldir. Ama diğer esnaflar için aynı şeyi söyleyemem tabi vergi vermeyip Didim’de işini sürdüren satıcıların olduğunu çok işittim. Diğer esnaflar için üzücü bir durum bu.


Didim Belediyesinin Çalışmaları Sizi Memnun Ediyor Mu?
Didim belediyesi bence son 2 yıldır çok güzel çalışmalara imza attı. Özellikle festivallere ağırlık vererek Didim’in adını duyurabilmesi bence çok iyi çalışmalara imza attıklarının göstergesidir. Belediye bence güzel çalışıyor, tabi sezonun ortasında yaptığı yol çalışmaları her ne kadar yerinde olmasa da ben genel olarak çalışmalarını beğeniyorum.


Didim’de Yerel Yayın Yapan Gazeteler Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?
Didim’deki yerel gazeteleri fırsatım oldukça internetten takip etmeye çalışıyorum. Ben Didim’de objektif bir gazetecilik anlayışının olduğunu düşünmüyorum. Gazete muhalefet etme aracıdır toplumu yönetenleri halk adına eleştirmektir, bunu yapabilen 1-2 kişi dışında diğer geri kalanlar çıkarlarını korumaya çalışıyor. Tabiki bu benim düşüncem ben öyle görüyorum.