Rabia Naz Neden Öldü?


13 Nisan Cumartesi günü Cemevi kadın kolları tarafından geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan için basın açıklamasında bulundu. Cemevi kadın kolları başkanı Seyhan Tekin’in çağrısıyla Didim emek ve

 Paylaş


13 Nisan Cumartesi günü Cemevi kadın kolları tarafından geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan için basın açıklamasında bulundu. Cemevi kadın kolları başkanı Seyhan Tekin’in çağrısıyla Didim emek ve demokrasi güçlerinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında Rabia Naz’ın failleri bulunana kadar sürecin takipçisi olacağını belirttiler.
Basın açıklamasını Cemevi Başkanı Seyhan Tekin okudu.
Tekin”11 yaşındaki Rabia Naz geçen yıl şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti, evinin önünde cansız bedeni bulundu. Rabia Naz'ın intihar ettiğini ileri sürdüler, ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar.
Rabia Naz'ın aramızdan ayrılışının birinci yıl dönümünde, koskoca bir yıl boyunca hiçbir şüphenin üzerine gidilmedi. Adli Tip Raporu: Ölümün yüksekten düşme değil bedensel travma' sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Ancak Rabia Naz'a çarpan arabanın kime ait olduğu araştırılmıyor. Baba Şaban Vatan: bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun olumunu araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor.
Eski AKP'li belediye başkanının yeğeni, Rabia Naz'a arabayla çarparak öldürülmesi konumunda şüpheli durumda. Ancak hiçbir iddia araştırılmıyor, dava adaletten kaçınılıyor.
Rabia Naz'ın ölümündeki bu karanlık yetmezmiş gibi baba Vatan Şaban şikayet üzerine gözaltına alınıyor, akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor.
Aileyi susturmak için jet hızıyla işleyen mekanizmalar. Rabia Naz'ın ölümünün aydınlatılması için asla işlemiyor.
Bugün Türkiye'nin birçok meydanında Rabia Naz için adalet istiyoruz. O koltuklarda oturup bu ölümün üzerini örtmeye çalışanlar iyi dinlesin: Biz bu davanın peşini bırakmayacağız.
Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz.
Yapılması gereken bellidir. Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır.
Kadın olarak Rabia Naz'a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler. Adalet biziz susmayacağız.” Şeklinde konuştu.