Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Poşet poşet olalı böyle zulüm görmedi

  • 31 Ekim 2018 Çarşamba


Şunun şurasında iki ay kaldı hatırlatmakta yarar var. Sorular çok ona bakarsan. Hadi buna cevap verin de göreyim sizi. Ben dahil bütün çevrecilerin çok hoşuna gideceğinden eminim. Artık poşet olayına son verilecek. Ne zaman 2018’de. Bu nasıl olacak bana biri anlatsın. Görgü kurallarının en iyi işlediği, herkesin birbirine tanımasa da günaydın, iyi akşamlar sözleriyle selamlaşıp, ayrıldığı tatil kentinde bile saygısızlığın kol gezdiği bir yerde bile çöp poşetlerini babasının tarlası gibi kumsala bırakarak evine gidenden ne beklenir. Sahilde denize girdiği yerde çocuğunun altından çıkardığı pis çocuk bezini ortada bırakarak oradan ayrılan nasıl bir düşünceye sahip merak ediyorum. Başka bir yerde ise, kadın pedinin kumsalda bırakıldığı bir ülkede, iç çamaşırını soyunma kabininde bırakıp evine gidene ya ne demeli.

Şimdi gelelim meselenin asıl özüne. Meselenin esas ana temasında para yatıyor. Ekonomik sorunlar yatıyor. Çevrecilerin çok beğeneceği bir karar gibi görünse de, halkın alım gücünün ve sosyal yapısının konumu ile bence hiç çakışmıyor. İlk olarak toplumun eğitilmesi gerekiyor. Toplum eğitilmedikçe, isterseniz kağıt poşet değil, hepten poşeti kaldırın yine başarılı olunmaz. Bu zihniyet varken ben bunların aksi yönde tesir yapacağına inanıyorum.
Buyurun tartışalım. Cümle alem, evindeki çöpleri marketten aldığı poşetlere atarak çöpe atmaktadır. Asıl konu, bu çöplerin bireylerden alınarak çöplüklere götürülmesinden sonra sorunlar başlıyor. Bol keseden atarak, lüks içinde yaşamayı terk ederek, her yöreye çöp eritme gibi medeni bir sistem kurulmuş olsa, bu sorunlar ortadan zaten kalkacak. Şimdi emekliye, dar gelirliye vereceğiniz zam ve paralar zaten ortada. Gözle görülüyor ne yiyip ne içtikleri. Ama düşüncede, bu para ile zaten evde çöp birikmez diyorsanız bu söze şapka kaldırırım. Demiyorsanız eğer, işin cılkını çıkarmadan, ülkedeki eğitimi bir yana bırakıp, işi tersten ele almanın bence hiç anlamı yok.
Diyeceksiniz ki, çöp torbaları neci. Çöp torbaları evet oldukça fazla. Piyasada alabildiğin boyutlarda mevcut. Fakat hem parayla satıyorlar, hem de onlar da naylon poşet zaten. Piyasada mevcut olan poşet satıcılarının satışlarını arttıralım diye yapılan bir hareketse şayet, eyvallah. Bunda da kesin olarak bir kayırma ortaya çıkacağından eminim. Poşet hangi ülkelerde kullanılmıyor? Bana bunu açıklayacak bir devlet görevlisi veya bir milletvekili var mı? Avrupa’da var bu konu. Var ama, oradaki alınan asgari ücret ile bizim aldığımız arasında milletvekili ile asgari linin farkı gibi fark var. Pazara eyvallah. Pazarda alışveriş eskisi gibi olabilir. Kağıt poşet, torba ve file. Çöp ne olacak. Evde yemeklerden sonra yenecek mi? Çöpleri de doğayı kirletir diye bence kağıt torbalarda attırın. İlk defa eğitim beyler. Siz eğitimi ortadan kaldırırsanız, okumayan bir toplum yaratırsanız, memleket zaten çöplüğe döner. Bundan emin olun.