Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Poşet Meselesi

  • 04 Ocak 2019 Cuma


Yaşı 50’nin üzerinde olanlar bilirler, o zamanlar poşet yerine file vardı. Planlı ve sınırlı alışverişlerimiz için file yeterliydi. Anımsayanlar vardır; hayat pahalılığının göstergesi olarak yarım file, beyaz camda arzı endam ederdi.
Zaman geçti, devran döndü; Özal’dan başlayarak işbirlikçi hükümetler, gümrük kapılarımızı ardına kadar açarak emperyalist tekellerin dağ gibi biriken stok mallarının ülkemiz pazarını istila etmesine vesile oldular.
AVM’let pıtrak gibi ülkenin dört bir yanına yayıldı.
Kapitalizmin ürünleri A’dan Z’ye kadar AVM’lerin raflarını doldurdu.
Yabancı ürünler çoktu,çeşitliydi ve çekiciydi.
Emperyalist para babalarından yüksek faizle borçlanarak edinilen dövizler piyasaya sürülerek sanal bir para bolluğu yaratılmıştı. Yani para da vardı.
O halde gelsin alışveriş çılgınlığı. Ülkemiz, özellikle AKP iktidarlarıyla birlikte o güne kadar eşi benzeri görülmemiş lüks/israf süreci yaşadı ve yaşamaktadır.
Tüketim, bir iradi mesele değildir, en azından toplumsal açıdan. İştah kabartan ürünleri ışıklı camekânlara yerleştirip, yurttaşın cebine bankaların envai çeşit kredi kartlarını koyarsanız, ahaliyi zaptedemezsiniz.
Zaten zapt u rapt yerine teşvikler söz konusuydu.
Bu günlerde gündem olan; her ağızdan bir ses duyulan poşetlerin parayla satılması, 1980’lerde başlayan ve AKP devri iktidarında zirve yapan tüketim çılgınlığının bir sonucudur. Kapitalizmin her cephesi insanlığı, doğayı, geleceğimizi yıkıma götürmekte, ancak insanoğlu bu gidişatı çok geç farketmekte, geç kalınmış çözüm için nafile çareler üretmektedir.
İşbirlikçi iktidarların yaptığı; her meselede olduğu gibi günü birlik çözümler üretmek, daha doğrusu üretir görünmektir. Poşet meselesinde de öyle yapmış; milletin ağzına bir çimdik sakız bırakmıştır.
Geleceğimizi apaçık tehdit eden sistemi sorgulamak gerekmektedir. Kapitalist/emperyalist sistem belasından nasıl kurtulmak gerektiği konuşulmalı, tartışılmalıdır.
Gerisi lâf ü güzaftır.