Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Parasızlık vatandaşın sırtına yapıştı

  • 31 Ocak 2019 Perşembe


Ekonomik sıkıntıların devam ettiğini düşünenlerdenim. Pazar ve çarşıdaki etiketler işin hangi boyutta olduğunu ortaya koyuyor. Bir yandan zamlar, diğer yandan ücretlerdeki düşük artış, ben canınızı daha yakarım diyor. Artık işin cıvığını çıkardılar. Yaşanan ekonomik krizin ortaya koyduğu sıkıntıların tamamı benim görüşüme göre vatandaşa yansıdı. Hem de orta gelirliye yansıyan kısmı oldukça fazla. Az gelirlinin elinde zaten ekonomisini güçlendirecek durumda parası yoktu. Ancak geçimini sağlar durumda olan bu kesim için ne desek her şey aynı. Ha dolar artmış ha artmamış değişen hiçbir şey yok onlar için. Ne yastığının altında ne de bir başka yerde dövizi bulunmuyor. Peki kimde bu döviz? Bu döviz işi işin biraz değil tam anlamıyla cıvığını çıkardı. Doların artmasıyla ülke ahlakında çok fazla değişim yaşandığını sanıyorum. İyi ahlak kendisini tefeciliğe bıraktı, fırsatçı insanlar çoğaldı.

Hani 15 Temmuz kalkışmasının ardından yaşanan bazı fırsat düşkünleri, yeni bazı icatlarla “dolarını bozdurana bedava yemek, dolarını bozdur gel bir ay bedava otobüs seyahati, yüz dolar bozdurana kebaplar beleş, çocuğunun ayakkabısı, okul masrafları bizden” gibi sözleri çok işittik. Şimdiki fırsatçılara bakarsanız işin para kazanma derdinde. Basit bir örnek vermem gerekirse, tatil yörelerinde yedi lira olan damacana su, şimdi dokuz liradan satılıyor. Neymiş efendim, dolar çok arttığından su zarardaymış. Böyle bir utanma nerede görüldü bana biri izah etsin.
Ne alakası var şimdi bu işin dolar ile. Evet dolar artınca ekonomik sorunları ülke olarak hep beraber yaşadık ve yaşıyoruz. Bunun zarar göreni elbette ki su değil. Bunun zararını sanayici, esnaf, dışarıya bağımlı ithalat yapan kesim, sağlık ile ilgili alımları gerçekleştiren yerler. Özellikle medikal tarzda dışa bağımlı olan şirketler. İlaçta büyük bölümün dışa bağımlı olduğu ham maddenin temininde asıl sıkıntılar burada. Öyle siyasetçi çıkıp da bu ülkede % 80’lerin üzerinde ham madde temin ediliyor, yakında bunu 0’e çekeceğiz demesi büyük bir yalandan başka bir şey değildir. Bizim insanımız da buna kanıyor. Ama bilmiyor ki, hasta olduğunda durum böyle giderse ilaçsız kalacak ve yakını, çocuğu tedavi olamayacak.
Biri kalkıyor, doların turşusunu kuruyor. Yapmayın beyler. Siz o doların turşusunu kuracağınıza, mevcut dolarlarınızı satın da insanlara örnek olun. Odalar ve Borsalar birliği başkanına turşu kavanozunu hediye etmekle bir şey olmuyor. Bu ülkenin zor geçinen insanları değil sizin dolarınızın turşulaşmış halini, gerçek turşuyu bile yakında zor alacak. Siz asıl onun bu sorununu çözün.