Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Papatya Kuaför, Sevilay Koçbulut

  • 21 Temmuz 2018 Cumartesi


Yetenekli, yaratıcı ve yenilikleri takip eden; saç bakımı, kesimi, boyama ve şekillendirme işlemleriyle kolay iletişim kurabilen nitelikli insanların başarılı olabileceği kuaförlük mesleğiyle Didim’de 3 yıldır hizmet veren Salon Papatya kuaförü Sevilay Koçbulut ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik
Koçbulut daha küçük yaşlarda okula giderken aynı zamanda yaz aylarında sabit kalmayarak yedekte bir mesleğinin olmasını istediği için yaz aylarında 9 yaşında kuaför çırağı olarak bir akrabasının yanına giriyor. Mesleği sevdikten sonra da lise eğitimini tamamlamadan okulu bırakmasının ardından tamamen kuaförlüğe dönerek, işin eğitimini de alan esnafımız yıllarca İstanbul’da 3 senedir de Didim’de kuaförlük yapıyor.
Saç Modelleri Üzerinde Kimler etkili Oluyor Modacılar mı, Siz mi yoksa Müşteri Eğilimleri mi?
Genelde insanlar televizyonlardan ünlü isimleri takip ederek, onların saçlarına bakarak yeni bir tarz yapmış, yeni bir renk yapmış biz de istiyoruz diyen müşteriler de var. Modacıların yönlendirmesi de var klasik alışılagelmiş müşterinin kendi kullandığı modeller de var. Eğer bize bırakırsa müşteri onun yüzüne tarzına yaşantısına düşüncesine ne yakışıyorsa onu yapıyoruz.
Kuaför Olarak Mesaileriniz ve İşin Zorlukları Diğer İşlerden Farklı Saatlerce Ayakta Durabilmek Gibi Bir Zorunluluğunuz Var Bu Konuda Neler Diyeceksiniz?
Biz Maalesef öyleyiz, sabah geliyoruz akşam çıkış saati belli olmuyor, yıllardır bu işin içindeyiz sağlık anlamında bel, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar meydana geliyor yani bütün vücudu etkiliyor. Ama yapacak bir şey yok mesela İstanbul'da salı günleri kapatıyorduk burada da pazar günleri kapatıyorduk sezonun dışında şimdi tamamen tamamen açık bırakmak zorunda kalıyoruz. Her gün tam çıkış saatinde müşteri gelip bizi esir alabiliyor, bizim dinlenme saatimiz ya da kapatma saatimiz olamaz gibi düşünüyorlar. İnsanlar sürekli hizmette görmek istiyor, bize özel bir zaman bırakmıyor yani
Turizm Sezonu Sizi Ne Kadar Etkiliyor?
Beni çok fazla etkilemiyor, yurt dışında yaşayıp yazın gelen müşterilerimiz var. 3 yıldır edindiğimiz müşteriler onlar, geldiği zaman biraz farklılık oluyor onun dışında Altınkum'daki tatilciler bizi etkilemiyor. O taraftaki turistler bu taraflara çok fazla çıkmıyorlar.
Didim'de Esnafların Çoğu Eleman Bulamama Sıkıntısı Çekiyor Sizde de Öyle Bir Durum Var mı?
Kesinlikle öyle ben buraya gelmeden önce 8 elemanım vardı İstanbul'da hepsinin de branşları ayrı ayrı stajyer öğrenci alıp yetiştiriyorduk. Burada öyle bir durum yok gençlik tembel, çalışmak istemiyor. Orta yaş kadın arkadaşlar geliyor ben çalışayım diyor; ben çırak arıyorum onlar tam bir usta maaşı istiyor. Tek çalışıyorum kızım var şuan yanımda, sıkıştığımız zaman yardım alabiliyoruz. eleman konusunda çok sıkıntılıyız.
Esnaf Odası Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?
Ben esasında şuan odanın durumundan memnunum, diğer dalları bilmiyorum; ama ben şahsen çalışmalarından memnunum.
İşinizi Severek mi Yapıyorsunuz?
Zaten Bizim iş sevmeden yapılmaz. Ben 31 yıldır bu işi yapıyorum, sevmeden bu işi yapamazdım. İstanbul'da genelde gelin başı ağırlıklı çalışıyorduk en az 1 haftada 15 gelin çıkartıyorduk. Bu işi sevmediğin zaman ne yaratıcı olabilirsin ne de mesleği icraa edebilirsin.
Didim'de Ne Tür Sıkıntılar Çekiyorsunuz?
Didim yazın başka bir yer kışın çok başka bir yer çok çeşitli insan var burada, her türden insana rastlamak mümkün bazen müşterilerimiz eline marketten aldıkları boyalarla bize geliyorlar çok üzücü bir durum, düşünsenize bir doktora eline serumu almışsın gidiyorsun ve diyorsun ki bana bunu tak böyle acayip durumlar yaşıyoruz. Biz burada ne için bekliyoruz, buraya kira ödüyorum benim bir ton giderim var akşama kadar ayaktayım bu hakaret gibi geliyor. Bu şekilde diğer kuaförler yapıyor diyerek tersleyenler de oluyor. Ben burada boşuna mı duruyorum. Çok üzücü bir durum.
Peki Didim Belediyesinin Çalışmaları Sizi Memnun Ediyor mu?
Ben belediyeyi bazen anlamakta zorluk çekiyorum. Yazlık yer burası yaz gelince her taraf kazılıyor. İnsanlar dolana dolana gitmek zorunda kalıyor. Mart ayı oluyor sivrisinekler çıkıyor, nisan oluyor ilaçlama sonra yapılıyor yazın ortasında ilaçlama yapmanın bir mantığı yok ki onun zamanında yapılması gerekiyor. Çok güzel çok müthiş koylarımız var ama bunlar değerlendirilmiyor.
Son Olarak İşinizle İlgili Özel Bir şeyler Söylemek İster misiniz?
Ben herkes işini yapsın istiyorum açıkçası doktor doktor olsun, kuaför kuaför olsun, herkes anladığı işi yapsın. Adam gelmiş müteahhit parası var karısının evde canı sıkılıyor ya da sevgilisinin gidiyor ona kuaför açıyor. Öyle olunca da yıllarca verdiğin emek çaba ve sanatın ölüyor. Şu Didim'de saçı yanmayan kadın görmedim, kim gelmişse saçı yanmış o yüzden bu mesleği bilenler yapmalı