OSB Tepkisi Devam Ediyor


8 Ağustos Perşembe günü Altınkum Yalı Caddesinde OSB, Balık çiftlikleri ve JES’lere karşı basın açıklaması ve imza kampanyası düzenlendi. JES’lere ve OSB’ye Hayır! İmza kampanyası üzerinde bulunan metinde

 Paylaş


8 Ağustos Perşembe günü Altınkum Yalı Caddesinde OSB, Balık çiftlikleri ve JES’lere karşı basın açıklaması ve imza kampanyası düzenlendi.
JES’lere ve OSB’ye Hayır!
İmza kampanyası üzerinde bulunan metinde “Didim bir turizm kentidir. Denizi, kumu-güneşi, sahilleri, tarihi ve doğal sit alanları, kültürel varlıkları ile korunmayı hak eden bir yaşam beldesidir. Didim’in ekonomisi turizm üzerine kuruludur. JES’ler, balık çiftlikleri ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi oluşturulması Didim’in bu özelliklerini ortadan kaldıracak, binlerce kişinin hayatı etkilenecektir.” Şeklinde açıklama bulunurken; “Sağlıklı bir çevrede insanca hayat sürdürebilmek için, kentimize, havamıza, denizimize ve toprağımıza sahip çıkıyor, JES’lere, balık çiftliklerine ve Su Ürünler Organize Sanayi Bölgesi oluşturulmasına “Hayır” diyoruz” diyerek duyarlı insanları imza atmaya davet ettiler.
Basın açıklamasına Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Başkan Yardımcıları Öznur Gündoğdu ve Zeynel Şener, Belediye Meclis Üyeleri, STK ve Siyasi Parti temsilcileri katılırken, açıklama Tüm Emekliler Sendikası Şube Başkanı Haydar Pınarbaşı tarafından yapıldı.
Pınarbaşı “Bugün burada düzenlediğimiz imza kampanyasının başlangıcını yapıyoruz ve yüzbinlerce imza topluyoruz. Didim’i ve çevresini tamamıyla etkileyen, Didim’de ki canlıların habitatını ve genetiğini değiştiren, balık çiftliklerinin olduğu ve o bölgeye yapılmak istenen Su Ürünler Organize Sanayi Bölgesine karşı, ülkemizde ki %85’nin Aydın’da bulunduğu JES’lere karşı mücadelenin başlangıcını yaptık. 8 Ağustos günü Aydın’da tamamlanan JES ihalelerine, kimse katılmadı. Aydın’da direnenlerinin zaferi mücadelemize örnek olsun.
Bir milletvekili bizim burada balık avladığımızı ve OSB ile ilgili hiçbir bilgimizin olmadığı söylüyor. Biz Karadeniz’de doğanın nasıl tahrip edildiğinden bilgi sahibiyiz. Kaz Dağlarının nasıl fare yuvalarıymış gibi binlerce ağacın kesilmesinden bilgi sahibiyiz. Biz Salda gölünden, Munzur ırmağından bilgi sahibiyiz. Milletvekiline önerimiz önce kendisinin bilgi sahibi olmasıdır.
Biz OSB’yi Politik Bir Alana Çekiyormuşuz
İktidarın bugün ki politikasıyla kamuya ait, halka ait arazilerin, yandaşlara ya da genel anlamda sermayeye peşkeş çekilmesi siyasi bir tercihtir. Bizim de halkın mallarına sahip çıkmak, kamuya ait arazilere, denizimize, suyumuza, toprağımıza, havamıza sahip çıkmak politik tercihimizdir. Bu nedenle hiç kimse Didim halkından daha güçlü olduğunu düşünmesin. “
Didim’in OSB’ye ihtiyacı yok
Basın açıklamasına katılan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay “Burada yaşayan insanlar ve tatile gelenler buranın turizm beldesi olması için çalışıyor. Balık çiftliklerinin olduğu yer OSB yapmak isteyenler bundan 3 yıl önce de açık cezaevi yapmak istedi. Biz turizm dedikçe onlar açık cezaevi, OSB diyor. Yapacaksanız organize turizm bölgesi yapın. Biz memlekette yapılacak hiçbir yatırıma karşı değiliz ama yerlerinin doğru seçilmesi lazım. Ege’nin incilerinde bir tanesi olan Didim’e gelip balık çiftlikleri ile doldurup onları geri planında olan lojistik beldesi yapacağız diye OSB kurmak isteyenler, Didim’in OSB’ye ihtiyacı yok. Didim’in turizme ihtiyacı var. Kaz Dağlarının sesi olacağız, koruyacağız. Didim’de OSB ile mücadele edeceğiz. Karadeniz’de ki dereleri savunacağız. “ dedi.

8, Ağust