OSB Karşıtı Eylemler Başlıyor


Didim'de oluşturulmak istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerine karşı Didim ayağa kalkıyor. Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay'ın çağrısıyla yapılan iki toplantı sonrasında mücadele ko

 Paylaş


Didim'de oluşturulmak istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerine karşı Didim ayağa kalkıyor.
Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay'ın çağrısıyla yapılan iki toplantı sonrasında mücadele komisyonları oluşturuldu.
Bu komisyonlardan biri olan eylem komisyonu üyeleri ilk toplantısını yaparak eylemlerin başlamasını kararlaştırdı.
Komisyonun aldığı Aydın'da düzenlenecek olan JES'lere karşı yapılacak basın açıklamasına katılma kararı da aldıklarını belirten mücadele komisyonu üyesi Haydar Pınarbaşı alınan kararları şöyle açıkladı; "Didim bir turizm kentidir. Didim bir "vegan kent"tir. Hem bu özelliğiyle hem de SİT alanları, tarihi ve kültürel varlıkları, denizi, sahilleri, kumu ve güneşiyle korunmayı hak eden müthiş bir yaşam beldesidir. Bu nedenle;
Balık çiftlikleri bulunduğu bölgelere büyük zararlar veren,bölgede yaşayan tüm deniz canlılarının genetiğini bile değiştiren sonuçlara neden olan kuruluşlardır. Bizlerde Didim'deki balık çiftliklerinin bırakın kapasitesinin artırılmasını, biz balık çiftliklerinin kaldırılmasını istiyoruz.
Bir bakanlık tarafından çalışması yaptırılan ve oluşturulmak istenen "Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi" , Didim'in turizm ve tarih, kültür beldesi olması özelliğini ortadan kaldıracaktır. Bu işletme Didim'in bitirilmesidir.
"İstihdam" oluşturacağı söylenen yatırım, aksine turizmden geçim sağlayan turizm işletmecileri ve oralarda çalışan tüm insanların işsiz kalmasına neden olacaktır. Bugün Didim'in ekonomisi turizm sektörü üzerine kuruludur. Turizmi bitirecek her türlü yatırım Didimlilerin çoğunun işini kaybedeceği anlamına gelmektedir.
Daha çok fazla sayacağımız nedenlerden dolayı, sürdürülebilir bir Didim yaşamı için, tüm Didimlileri Didim'e sahip çıkmaya çağırıyoruz.
1 Ağustos günü Aydın'da yapılacak JES'lerle ilgili eyleme katılıp kendimizi ifade ederek eylemlerimize başlayacağız.
8 Ağustos günü saat 22.00'de Altınkum'da bir basın açıklaması ile imza kampanyasını başlatacağız.
Konserler, konferanslar ve sokak eylemleri ile sesimizi yükselterek Didim'i koruyacağız.
Buradan yetkililere böyle bir yanlış tutumdan vazgeçmesi gerektiğini söylüyor, eylemlerimizin sonuç alıncaya kadar devam edeceğini beyan ediyoruz."